Nesprávné značení výrobků rostlinného původu
Směrnice, podle níž lze výše zmíněný způsob pojmenování rostlinných produktů označit za klamavou obchodní praktiku, vznikla již v roce 2011. Její příliš obecná formulace však vedla k tomu, že se v praxi často nedodržovala. Letos na jaře jí Evropský parlament dal přesnější znění: „Názvy, které spadají pod Článek 17 směrnice 1169/2011, jež se nyní používají pro masné výrobky a úpravy, by měly být vyhrazené výhradně pro výrobky s obsahem masa.“ Na tomto principu funguje mj. také evropské názvosloví potravin z mléka.
Skončit by tedy měla označení veganských a vegetariánských párků, burgerů, steaků, atp. a výrobci by již veřejnost na nadcházející změny měli začít připravovat. Zatím se, alespoň v České republice, nic takového nekoná a rostlinné náhražky, jejichž popularita značně stoupá, dále dostávají názvy masných výrobků. Vůči tomuto jednání mají výhrady i výrobci klasických masných produktů. Vadí jim, že veganské a vegetariánské analogy využívají jejich pracně a dlouhodobě budovanou image. Všichni přeci víme, co si představit pod pojmem „klobása“.
„Spotřebitelé by měli mít možnost vycházet ze spolehlivých informací, které odráží vlastnosti výrobku. Je důležité mít na paměti, že každý potravinový výrobek má své specifické složky, a proto vlastní výživové vlastnosti a vlastnosti. Aby se zajistila spravedlivá hospodářská soutěž a transparentnost pro spotřebitele, mělo by se zamezit používání stejných názvů výrobků z různých kategorií potravin,“ zní v úvodu petice "Let my meat be meat“ zástupců výrobců masných produktů v Evropské unii. A v něčem se určitě nemýlí. Pro spotřebitele je opravdu důležité uvědomit si, že rostlinné napodobeniny masných výrobků se svými vlastnostmi od původních masných výrobků liší, ať už hovoříme o složení, způsobu skladování či vlivu na lidský organismus po stránce zdravotní.
V rámci Evropské unie zákaz tohoto označování podporují všechny země. Česká republika se aktivně zapojila prostřednictvím Českého svazu zpracovatelů masa. Ten vypracoval seznam 56 výrobků, které by se v názvech rostlinných analogů neměly používat. „Zatímco v zahraničí se to týká především pojmů jako burger nebo steak, u nás se za názvy masných výrobků schovávají hlavně rostlinné alternativy párků a klobás,“ uvedl ředitel svazu Jan Katina.