Nově schválená geneticky upravená sója představuje cestu ke kvalitnější náhradě masa
Na trhu se objevují nové možnosti a náhrady, které se masu přibližují vyjma chuti také kvalitou. Jednou z nich je geneticky upravená sója od firma Amfora.
Sója se využívá jako krmivo i potravinářská surovina. Mezi největší producenty této luštěniny se řadí USA, Brazílie a Argentina. Sója obsahuje vysoké množství bílkovin, díky čemuž působí jako vhodná náhrada masa, která může ulevit zatížené oblasti hospodářství. Nicméně ani tato změna jídelníčku nepřináší pouze pozitiva. Vzhledem k vyšší spotřebě sóji se rozšiřují osevní plochy v Jižní Americe, a to formou vypalování deštných pralesů.
Snaha o snížení nároků na osevní plochy vedla americkou společnost Amfora k vyvinutí geneticky modifikované sóji. Takto upravená rostlina má ve srovnání s wild-type variantou vyšší obsah proteinů, a přitom méně sacharidů. Úprava se obešla bez vložení genů z jiného organismu, a proto nepodléhá regulaci Amerického ministerstva zemědělství (USDA) týkající se geneticky modifikovaných organismů.
Amfora chce stejnou technologii využít také pro úpravu dalších základních plodin (např. rýže či pšenice).
Právě takovéto pokroky, opírající se o moderní biotechnologické postupy, pomáhají zmenšit zátěž na planetu, kterou způsobuje zemědělská výroba. Na stejně velké ploše bude totiž možné pěstovat výživnější plodinu, což nás přiblíží k udržitelnému hospodářství.