Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Nový školní rok a s ním avizovaná mírnější pamlsková vyhláška jsou tu

Od 1. září 2018 vešla v platnost upravená verze tzv. „pamlskové vyhlášky“. Mírnější maximální přípustné hodnoty pro obsah soli, tuků a cukrů umožní, aby se na pultech školních bufetů opět objevily např. obložené chleby, housky a rohlíky.
Nový školní rok a s ním avizovaná mírnější pamlsková vyhláška jsou tu

Markéta Chýlková z Potravinářské komory České republiky, podle níž je současná podoba vyhlášky kompromisem, uvádí: „Limity jsou nastavené podle toho, na čem se jednotlivé strany byly schopné a ochotné dohodnout, a považujeme je za rozumné.“

Školní kantýny mohou opětovně nabízet pečivo s máslem, šunkou a sýrem. K dochucení lze v omezeném množství využít hořčici, kečup, majonézu či dresink. Pro pečivo je snížení požadavků velmi přínosné, neboť značně obohatí jeho nabídku. Novinkou se stanou jídla z ryb, u nichž podíl rybí složky činí minimálně 50% produktu. Na pultech se objeví také výrobky z masa, jako je třeba šunka nejvyšší jakosti. I nadále se nesmí prodávat výrobky obsahující trans mastné kyseliny, sladidla a kofein (vyjma čaje). Smažené brambůrky, sladké limonády, energetické nápoje či kávu si v bufetu tedy rozhodně nepořídíte. K dostání však nově budou doslazované ovocné šťávy, limit pro cukry u nealkoholických nápojů vzrostl ze 4 na 5g na 100 ml. Rozšíří se i sortiment mléčných výrobků a to díky zvýšení maximálních povolených hodnot tuků a soli. To přinese nejen větší výběr kvalitních sýrů, ale nyní bude možné prodávat tvarohové dezerty a tučnější jogurty.

Ne všude však kantýny otevřou. Spousta školských zařízení upozorňuje, že změna přišla pozdě. Některé bufety kvůli ztrátovosti musely být uzavřeny. Nevyužitý prostor tak začal plnit jinou funkci, např. z něj vznikla nová kancelář nebo úklidová místnost. Dalším problémem je sehnat provozovatele.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder