Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

O čerstvé mléko z automatu roste opět zájem

Mlékomaty v České republice zažívají zase návrat. Po jejich rychlém nástupu, postupnému pádu se začínají díky kvótám a ceny mléka opět vracet. V loni jich v tuzemsku fungovalo 177, což je ve srovnání s rokem 2010, kdy mlékomaty zažívaly velký boom o několik méně.
O čerstvé mléko z automatu roste opět zájem

Výkup cen mléka za litr je na jihu Čech v současné době nejnižší za posledních šest let. Nižší celorepublikový průměr mléka a ukončení mléčných kvót může souviset se zprovozněním odstavených strojů a nákup nových automatů.

Investice do přístroje není malá, jeho cena začíná okolo 300 tisíc. Společnost Toko Agri, která se tímto segmentem zabývá instaluje do deseti kusů ročně. Farmářům se návratnost odvíjí od počtu prodaných litrů. Pokud by prodal denně na dvě stě litrů mléka, spočítaná návratnost je mezi prvním až druhým rokem.

Prodej čerstvého chlazeného mléka v roce 2010 zažíval velký boom v instalaci mlékomatů, kdy bylo zprovozněno 180 přístrojů. Pomohla k tomu mediální kampaň a také obliba lidí dopřát si mléko plné smetany. Pokles mlékomatů se tehdy připisuje tehdejším výrokům hlavního hygienika Michaela Víta, který uvedl, že v mléce z automatů jsou nepřehlédnutelná zdravotní rizika spojená s jeho pitím. Odběr mléka pak klesl zhruba na pouhou čtvrtinu nebo pětinu. Prodejci tehdy zaznamenali pokles prodeje mléka až na polovinu a velká část automaty zavřela.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder