Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Obaly a jejich neduhy

Výsledky studie, do níž se zapojila také Česká republika, ukázaly, že ve většině testovaných obalů rychlého občerstvení i recyklovatelných tašek se vyskytují problematické perfluorované látky (PFAS), které mají mj. schopnost odpuzovat olej. Jejich přítomnost odhalila laboratoř u 32 ze 42 analyzovaných vzorků.
Obaly a jejich neduhy

Projektu se kromě nás účastnilo také Dánsko, Francie, Nizozemsko, Německo a Velká Británie. Na finálním výstupu spolupracovalo sedm organizací. Studie se týkala řetězců s občerstvením - McDonald’s (pozn. ten letos v lednu přislíbil, že do roku 2025 přestane ve všech svých prodejnách používat toxické obaly), KFC, Dunkin’ Donuts, Subway, Domino’s, Nordsee, Pret A Manger, Papa John’s, Greggs a Bageterie Boulevard.

Skupina PFAS čítá více jak 4500 látek, přičemž mezi zakázané patří v současnosti pouze několik z nich. Odbornice na toxické látky Karolína Brabcová z neziskové organizace Arnika (pozn. český zástupce) prohlásila, že se PFAS hromadí v přírodě a čistírny odpadních vod je v mnoha případech nezachytí. Důrazně připomněla také jejich negativní dopad na imunitní a hormonální systém člověka. Další pracovnice Arniky, Jitka Straková, doplnila, že PFAS se vyskytly ve všech šesti vzorcích zakoupených na tuzemském trhu. Konkrétně se jednalo o papírové obaly na hamburger, hranolky a bagetu, nicméně „závadné“ byly také nákupní tašky či ubrousky z recyklovatelného papíru.

Paradoxně působí, že nejvyšší koncentrace PFAS obsahovalo kompostovatelné nádobí z cukrové třtiny, jež nyní často nahrazuje jednorázové plasty. Díky tomu se rizikové látky dostávají přímo do přírody.

Výjimku v testování představovaly produkty z Dánska, koneckonců to PFAS už zakázalo.

Obě výše jmenované ženy se domnívají, že by pomohl zákaz používání celé skupiny látek PFAS, vyjma nezbytná odvětví (např. hygienické lékařské oděvy). Jako přijatelné náhradní řešení by mohl posloužit karton nebo ošetření obalu voskem.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder