Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Obliba českého skotu v Turecku roste. Vývoz českých býků je na vzestupu

V Turecku narůstající trend pomohl k vývozu českých býků do této země. Čeští chovatelé si pochvalují narůstající zájem o maso z českého skotu, které je ve velkém zkupováno za štědré ceny. Přestože je samotná doprava velmi drahá, dovoz se do této muslimské země vyplatí. Export skotu do Turecka v loňském roce dosáhl 780 milionů korun.
Obliba českého skotu v Turecku roste. Vývoz českých býků je na vzestupu

Čeští chovatelé pocítili podobně jako síť McDonald’s v tamní zemi zájem o tento druha masa, který vychází z patriotismu zákazníků. Spotřebitelům se proto rozhodla nabídnout hamburgry s vyšším podílem masa pocházející z tuzemských chovů. Obchodníci z Turecka skupují ve velkém české býky a nabízejí přitom ceny, jež by si v Česku nemohl dovolit téměř nikdo. Tímto krokem řetězec rychlého občerstvení narazil na veliký problém.


Jak uvedl zpravodajský server iDnes.cz na základě Českého statistického úřadu se vývoz hovězího masa zvýšil. Invaze českých býků do Turecka podle nasbíraných dat z Česka, do Česka a přes ně byla překvapením, zaznamenal výrazný trend.

Česká republika se stala pro Turecko velmi lukrativním trhem. Export živých zvířat do této země se velmi výrazně zvýšil prakticky z nuly. Zatímco před dvěma lety hodnota exportu dosahovala jen 116 milionů, v loňském roce chovatelé vyvezli na 26 179 kusů skotu, jejich hodnota dosahovala 779,9 milionu korun. Toto číslo se ještě může zvýšit, jelikož jsou údaje nasbírány za 11 měsíců.

Podle Ministerstva zemědělství vývoz oslabil květnový výskyt viru Schmallenberg. Infekční onemocnění prodloužilo pobyt nemocných zvířat v tuzemsku na dočasnou dobu. Poprvé se toto onemocnění objevilo v roce 2011 v Německu. Dobrou zprávou je, že se nepřenáší na člověka ani ostatní dospělá zvířata.

Chovatelé skotu si současnou situaci pochvalují, jedná se totiž o jeden z mála zemědělských oblastí, kde se neživoří. V České republice se jeho cena, ačkoliv je velmi dobrá pohybuje v rozmezí od 80 až 85 korun. Obchodníci v Turecku mohou v nějakých případech nabídnout až 120 korun za kilo živé váhy.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder