Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Omezení chovů drůbeže v Čechách

Nízké výkupní ceny vajec i kuřat neodpovídají vynaloženým vstupním nákladům a pro řadu zemědělců se tak byznys stává ztrátovým. Z tohoto důvodu letos téměř 52 % podniků plánuje chovy drůbeže omezit a 6 % se chystá skončit úplně. Tak hovoří výsledky průzkumu Agrární komory ČR a Českomoravské drůbežářské unie.
Omezení chovů drůbeže v Čechách

Celorepublikový průzkum se konal v období od 24. března do 7. dubna 2022 a zúčastnilo se ho 54 zemědělských podniků zabývajících se chovem drůbeže. Z posbíraných dat vyplynulo, že 51,9 % respondentů má v plánu chov drůbeže omezit. Většinou se jedná o podniky, jež kombinují rostlinnou a živočišnou výrobu, skupinu pak doplňují chovatelé masné drůbeže. Zcela skončit s chovem drůbeže míní 5,6 % oslovených. Žádnou změnu objemu chovu hlásí 40,7 % dotázaných a o rozšíření hovoří pouze necelá 2 % respondentů.

Nejčastější příčinou omezení či ukončení činnosti jsou nízké výkupní ceny a neúměrně rostoucí vstupní náklady. Následuje nucený přechod na jiný způsob ustájení kvůli zákazu klecových chovů. Část účastníků průzkumu zmínila změnu výrobního zaměření podniku nebo omezení vývozu do Ruska.

„Situace tuzemských chovatelů drůbeže je nadále neudržitelná a začíná jim docházet trpělivost. Potýkají se s růstem vstupních nákladů, který ještě urychlil rusko-ukrajinský konflikt. O desítky až stovky procent zdražují krmné směsi, energie, pohonné hmoty, ale chovatelé mají omezené možnosti promítnout tento růst do cen, za které prodávají své zboží. Pokud se situace nezlepší a více než polovina chovatelů nosné i masné drůbeže omezí své podnikání, jak ukazuje i náš průzkum, hrozí další pokles soběstačnosti Česka v produkci vajec a drůbežího masa,“ uvedla tajemnice Agrární komory ČR Gabriela Dlouhá. Soběstačnost České republiky dle údajů Českého statistického úřadu činila v roce 2020 s ohledem na drůbeží maso 59,8 %, u vajec 87,5 %.

Výše zmíněný zákaz klecových chovů, který vstoupí v platnost od roku 2027, přispěje k dalšímu snížení stavů v chovech. Podle průzkumu chce do tohoto termínu omezit chovy 29,6 % dotázaných a úplný konec zamýšlí 18,5 % z nich.

„Zákaz klecových chovů bude znamenat konec éry levných vajec v Česku. Přechod na alternativní způsoby ustájení, kde je drůbež chována v menších počtech, nutně povede ke snížení stavů nosnic. Vejce tak budeme muset dovážet ještě ve větší míře než dnes, což se může projevit také na jejich ceně. Současně se zhorší konkurenceschopnost českých zemědělců, protože budou muset obstát před levnými a předotovanými dovozy vajec ze zemí Evropské unie, kde navíc klece dosud zakázané nejsou,“ uvedl místopředseda pro nosnou drůbež Českomoravské drůbežářské unie Zdeněk Mlázovský.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder