Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Omezit provoz obchodů o svátcích včetně Vánoc prošlo prvním čtením

O uzavření obchodů ve svátek poslanci mluví už dlouhodobě. Konkrétně od roku 2004 leží v Poslanecké sněmovně návrh zákona o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě, který se změn dočká pravděpodobně až za rok. Ačkoliv poslanci návrh podporují, zavřít obchody během státních svátků se tento rok nepodaří prosadit. Podle odborářů chtějí zavřít obchody na svátky téměř všichni prodavači.
Omezit provoz obchodů o svátcích včetně Vánoc prošlo prvním čtením

Zatímco například v sousedním Rakousku není problém mít zavřené obchodní řetězce i o nedělích, v tuzemsku mít pracovní volno jen na svátky zůstává pro prodavače a další jeho zaměstnance v nedohlednu. Ani po jedenácti letech se neschyluje na návrh senátorů ČSSD z roku 2014 k jeho schválení, a to i přestože se už vládní koalice dohodla, zákon nadále leží v Poslanecké sněmovně.

Kvůli zákazu může podle slov ekonomů dojít k pozvolnému zdražení potravin. Prodejci se také budou snažit najít řešení, jak regulaci obejít. Inspirací jim může být Rakousko, kde například Billa otevřela prodejny na benzínových stanicích, čímž se vyhnula zavírání obchodu o nedělích.

Zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě by se měl po schválení týkat sedmi státních svátků. Prvním čtením prošla v říjnu minulého roku, přičemž druhé čtení je na programu v úterý tohoto týdne, ale bod byl zařazen tak, aby nebylo časově reálné jeho schválení. Termín pro další čtení zatím nebyl navrhnut.

Ministr zemědělství Marian Jurečka pro online deník Aktuálně.cz uvedl, že přednost mají důležitější věci. Odhaduje, že se k tomu poslanci nedostanou ani příští týden.

Omezení prodejní doby odbory z obchodu usilují už od roku 2004. Kompromisem pro všechny strany je, že bylo vybráno jen sedm svátků z dvanácti. Konkrétně se jedná o tyto dny: 1. leden, Velikonoční pondělí, 8. květen, 28. září, 28. říjen, 25. a 26. prosinec. O Štědrém dnu by měl být prodej zakázán po poledni.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder