Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Oplatky z Polska nebezpečné pro alergiky

Státní zemědělská a potravinářská inspekce u dvou šarží oplatek z Polska zjistila nadlimitní množství arašídů, které by mohlo způsobit zdravotní problémy alergikům.
Oplatky z Polska nebezpečné pro alergiky

Jde o dva různé produkty. Prvním z nich je Wafelki jogurtowe o smaku truskawkovym, jehož výrobcem je polská společnost Zaklady Przemyslu cukierniczego „SKAWA“ S. A., v balení 180 g, minimální trvanlivost do 23. 11. 2019. Výrobce na obalu sděluje, že potravina „Může obsahovat arašídy a ořechy“. Laboratorní testy naměřily přítomnost arašídů v koncentraci 754 miligramů na kilogram, což je třicetinásobně vyšší množství, než stopové. Toto zboží inspektoři odebrali na provozovně Můj obchod s.r.o. v Hrochově Týnci.

Druhý výrobek se u nás prodává pod názvem Černobílá mléčno-kakaová pochoutka, výrobce: Chocomoco Kinga Rzepecka, hmotnost 180 g, minimální trvanlivost 19. 10. 2019. Etiketa uvádí „Může obsahovat stopy arašídu, jiných ořechů a gluténu“. V laboratoři bylo zjištěno množství arašídů v hodnotě 386 miligramů na kilogram, tzn. patnáctinásobně vyšší než stopové. Vzorek byl odebrán v provozovně VERNER POTRAVINY s.r.o. v České Skalici.

V obou případech se jedná o zavádějící informace o složení potraviny. Výše zmíněné potraviny mohou způsobit zdravotní komplikace osobám s alergií či intolerancí na arašídy. Z tohoto důvodu nařídila inspekce okamžité stažení těchto výrobků z trhu. S kontrolovanými osobami bude zahájeno správní řízení o uložení sankce.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder