Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Pamlsková vyhláška má nové znění

Před časem jsme Vás informovali o společném jednání Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy s Ministerstvem zdravotnictví ohledně změn v takzvané pamlskové vyhlášce. V současné době míří upravený návrh do vnějšího připomínkového řízení a zmírněná forma vyhlášky by tak mohla vstoupit v platnost na začátku nového školního roku.
Pamlsková vyhláška má nové znění

Původní verze vyhlášky (pozn. od tehdejší ministryně školství Kateřiny Valachové), která začala platit v lednu 2017, měla být po dvou letech vyhodnocena a případně upravena podle potřeby. Současný ministr školství Robert Plaga se s ní však od svého zvolení do funkce neztotožňoval, a proto tyto kroky podnikl už nyní. Své stanovisko shrnul následovně: „Již při svém nástupu jsem avizoval, že pamlsková vyhláška je postavena příliš represivně, z mých zkušeností vím, že represe příliš nepřináší. A věřím v zodpovědnost ředitelů škol a rodičů. Připravili jsme tedy společně s Ministerstvem zdravotnictví návrh zmírnění, který upravuje hodnoty potravin, materiál posíláme dnes do připomínkového řízení. Samozřejmě tím nerezignujeme na zdravé stravovací návyky, ale cesta represe k nim nevede.“

Úprava se týká především liberálnějších maximálních hodnot pro obsah tuku, cukrů a soli v jednotlivých produktech, čímž by se měla rozšířit nabídka potravin při zachování současných výživových doporučení. S tímto krokem souhlasí i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, který uvádí: „Díky navržené úpravě nutričních limitů dojde v určitých kategoriích potravin k rozšíření sortimentu nabízených výrobků, a to od výrobků pekařských přes mléčné až po různé šunky.“ Ve školním bufetu či automatu budete tak v budoucnu moci zakoupit třeba kvalitní masné výrobky, ochucené tvarohy a sýry, pečivo s významným podílem cereálií či olejnatých semen (např. vícerznné pečivo, kostky se slunečnicovými semínky, jemné pečivo s vysokým podílem, atp.), obložené pekařské výrobky, aj.

Nyní jde návrh do připomínkového řízení, poté jej čeká vyhodnocení a následné zpracování připomínek. Podle ministerstva by vyhláška mohla začít platit od září letošního roku.

 

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder