Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Pivo od Nového roku podraží

Po Novém roce si pivaři v českých hospodách připlatí. Od 1. ledna 2024 točené pivo přechází do vyšší sazby DPH. Cenu ovlivní i inflace, rostoucí náklady na energii a vyšší mzdy. Většina restaurací počítá se zdražením v průměru o 5 Kč.
Pivo od Nového roku podraží

„Ceny určí trh, situace se bude lišit podle lokality, poptávky a nabídky. Jsme jedním z nejvíce fragmentovaných oborů s rysy dokonalé konkurence. Pokud bych si měl tipnout, tak se ceny mohou zvednout o 11 procentních bodů,“ prohlásil pro Právo garant v oboru gastronomie v Asociaci malých a středních podniků a živnostníků Luboš Kastner.

Dle vládního konsolidačního balíčku, kterým chce kabinet Petra Fialy „ozdravit“ veřejné finance, se pivo posune ze snížené sazby DPH 10 % do základní 21 %. Tento krok by měl v příštím roce přinést 97 miliard korun. Díky tomu nás čeká jedno z největších zdražení tohoto nápoje za poslední desítky let.

Experti se shodují, že především hospody v malých obcích nepromítnou zdražení hned od ledna. Zřejmě by mohly přijít o poslední štamgasty. Nicméně ceny nemohou dotovat dlouhodobě. Podle zemědělského analytika Petra Havla jim kvůli drahému pivu hrozí konec.

Na 10 % zdražení upozorňuje provozovatelka Dagmar Bavlšíková z ostravské restaurace U Rady. „Plzeň aktuálně prodáváme za 57 korun, zdražit musíme o několik korun. Hlavně kvůli růstu DPH, kterou musíme odvést finančnímu úřadu,“ uvedla. Své klienty před vyšší cenou varují i další podniky v Čechách, např. vedoucí restaurace Hotelu Zvon na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích. „Pivo z tanku u nás stojí 68 korun, od Nového roku plánujeme zdražení asi o pět korun,“ sdělil. Zdražení už v říjnu avizoval také pražský Lokál Dlouhá ze skupiny Ambiente.

Údaje provozovatele pokladních systémů Dotykačka uvádí, že průměrná cena půllitru točeného dnes vyjde na více jak 50 Kč. Nejdražší je Praha (62,90 Kč), nejlevnější Moravskoslezský kraj (46,20 Kč).

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder