Potraviny z dovozu pomalu vytlačují domácí produkty
Podle informací Zemědělského svazu dosáhl schodek agrárního zahraničního obchodu za rok 2018 nejhoršího výsledku a činil 40,3 miliardy korun. Meziročně vzrostl o 7,88 miliard korun. Zatímco import agrárního zboží se loni vyšplhal na 228,6 miliard korun, což je zhruba o 2 miliardy více než v roce 2017, jeho export za stejné sledované období klesl o více než 10 miliard na 186,1 miliard korun.
Celých 60 procent z celkového záporného výsledku agrárního zahraničního obchodu tvoří maso, dlouhodobě pak ve schodku končí také mléčné výrobky a další potraviny živočišného původu. Bilanci naopak vylepšují obiloviny, nezahuštěné mléko, živá zvířata a tabák, včetně tabákových výrobků.
„Zahraniční odběratelé jsou schopni nabídnout lepší cenu než tuzemští zpracovatelé. Vezměme například mléko. U nás byla loni průměrná cena 8,55, kdežto v Německu je o korunu vyšší. Vyvážíme obilí, vyvážíme maso, vyvážíme mléko a dovážíme zpracované výrobky,“ uvedl mluvčí Zemědělského svazu Vladimír Pícha. Nejvíce potravin k nám putuje z Německa (21,6 procent) a Polska (16,9 procent), dále pak z Nizozemí, Slovenska a Španělska. Co se týká zemí mimo Evropskou unii, mezi naše největší dovozce patří Čína, Turecko, USA a Norsko. O suroviny/potraviny z České republiky mají největší zájem Slovensko (21,8 procent), Německo (19,7 procent) a Polsko, následovány Itálií, Rakouskem a Maďarskem. Krom zemí Evropské unie vyvážíme také do Ruska, Japonska, Číny, Turecka a USA.