Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Pozor na nebezpečný doplněk stravy

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) důrazně varuje spotřebitele před zdraví ohrožujícím doplňkem stravy s velmi vysokým obsahem látky amygdalin. Ta se po požití v těle mění na kyanovodík a kyanidy.
Pozor na nebezpečný doplněk stravy

Konkrétně jde o produkt Amygdalín B17 25 g, jehož výrobcem a současně prodejcem je firma Tachynon Technology pharm spol. s.r.o. ze Slovenska. Kontrolní vzorek inspektoři odebrali na e-shopu www.tachyonsupplement.eu, jehož cílovou skupinou jsou mj. i čeští zákazníci (pozn. naleznete zde informace o zboží v češtině, platbu lze uskutečnit v Kč a prodejce taktéž zajišťuje dopravu do ČR).

Laboratorní analýza zjistila, že jedna doporučená denní dávka výše zmíněného doplňku obsahuje 1760 miligramů (mg) amygdalinu, což po metabolizaci odpovídá množství až 104 mg kyanovodíku. Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) přitom stanovil hodnotu života ohrožující dávky kyanovodíku v rozmezí 0,5 až 3,5 mg na 1 kg tělesné váhy. Což např. u osoby vážící 70 kg představuje interval 35 – 246 mg.

Informaci SZPI sdílela skrze systém evropského systému rychlého varování pro potraviny a krmiva (RASFF) a těm, kteří mají výrobek doma, nekompromisně doporučuje, aby jej nekonzumovali.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder