Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Předseda Asociace českého tradičního obchodu kritizuje EET

Zdeněk Juračka, předseda Asociace českého tradičního obchodu, v minulosti zavedení elektronické evidence tržeb velmi podporoval. Nyní ovšem přiznává, že čekal daleko větší efekt především pak zrovnoprávnění trhu. Babišův klíčový projekt podle jeho slov selhal. Vinu vidí především v nedostatečných a laxních kontrolách, které provádí pracovníci finančních úřadů.
Předseda Asociace českého tradičního obchodu kritizuje EET

Zdeněk Jurečka je zástupcem devatenácti maloobchodních řetězců a výrobců potravin. Jako předseda asociace tedy hájí zájmy přibližně sedmi tisíc prodejen, kde je zaměstnáno zhruba 30 tisíc lidí, což představuje téměř čtvrtinu maloobchodního trhu s potravinami.

Jurečka odsuzuje, že elektronická evidence tržeb nebyla schopna tzv. oddělit zrno od plev a většina těch, co podváděla předtím, podvádí znovu. „Je to asi zejména tím, že kontroly, které jsou vedeny z finančních úřadů, jsou neúplné a laxní. Víceméně se stává to, že je vidět, že to dělají z povinnosti, aby měli kladnou čárku, že v prodejně byli,“ prohlásil Jurečka.

Finanční správa se nařčení brání, argumentuje nejvyšším počtem kontrol zavedení elektronické evidence tržeb a rozhodně se ohradila i proti tomu, že by při nich postupovala lhostejně či povrchně. S tímto tvrzením se ztotožňují i drobní podnikatelé, kteří počty kontrol i jejich podrobnost považují téměř za šikanu. Nejvyšší udělená pokuta činila doposud 260 tisíc korun, průměr ostatních uložených sankcí se pohybuje na hranici 10 tisíc korun.

V současné době Jurečka nevidí smysl ve spuštění třetí a čtvrté vlny elektronické evidence tržeb, kterou před nedávnem pozastavil sám ústavní soud. Třetí a čtvrtá vlna se má týkat řemeslníků a podnikatelů v oboru služeb, které lze kontrolovat jen velmi obtížně. Jak lze dokázat např. elektrikáři, že po dokončení práce nabídne menší cenu „bez papírů“, aniž byste mu práci zadali?

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder