Předseda Asociace českého tradičního obchodu kritizuje EET
Zdeněk Jurečka je zástupcem devatenácti maloobchodních řetězců a výrobců potravin. Jako předseda asociace tedy hájí zájmy přibližně sedmi tisíc prodejen, kde je zaměstnáno zhruba 30 tisíc lidí, což představuje téměř čtvrtinu maloobchodního trhu s potravinami.
Jurečka odsuzuje, že elektronická evidence tržeb nebyla schopna tzv. oddělit zrno od plev a většina těch, co podváděla předtím, podvádí znovu. „Je to asi zejména tím, že kontroly, které jsou vedeny z finančních úřadů, jsou neúplné a laxní. Víceméně se stává to, že je vidět, že to dělají z povinnosti, aby měli kladnou čárku, že v prodejně byli,“ prohlásil Jurečka.
Finanční správa se nařčení brání, argumentuje nejvyšším počtem kontrol zavedení elektronické evidence tržeb a rozhodně se ohradila i proti tomu, že by při nich postupovala lhostejně či povrchně. S tímto tvrzením se ztotožňují i drobní podnikatelé, kteří počty kontrol i jejich podrobnost považují téměř za šikanu. Nejvyšší udělená pokuta činila doposud 260 tisíc korun, průměr ostatních uložených sankcí se pohybuje na hranici 10 tisíc korun.
V současné době Jurečka nevidí smysl ve spuštění třetí a čtvrté vlny elektronické evidence tržeb, kterou před nedávnem pozastavil sám ústavní soud. Třetí a čtvrtá vlna se má týkat řemeslníků a podnikatelů v oboru služeb, které lze kontrolovat jen velmi obtížně. Jak lze dokázat např. elektrikáři, že po dokončení práce nabídne menší cenu „bez papírů“, aniž byste mu práci zadali?