Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Přes 31 tun nelegálního medu odhalila inspekce ve skladech na Olomoucku

Přes 31 tun nelegálního medu odhalila inspekce ve skladech na Olomoucku Státní a zemědělská inspekce provedla mimořádnou kontrolu ve skladu v areálu bývalého zemědělského družstva na Olomoucku a podařilo se jí zajistit celkem 31 449 kg medu opatřeného etiketami výrobce Včelpo spol. s.r.o., včetně šarží ve kterých bylo v minulosti laboratorními testy objeveno zbytkové množství antibiotik.
Přes 31 tun nelegálního medu odhalila inspekce ve skladech na Olomoucku

Med byl v baleních po 900g. Mezi nimi narazili inspektoři na šarže s minimální trvanlivostí 27. srpna, 4., 11. a 30. září letošního roku, u kterých byla v minulosti prokázána přítomnost reziduí antibiotik. Mluvčí Státní a potravinářské inspekce uvádí: „Vzhledem k této skutečnosti se jedná o potraviny nevhodné k lidské spotřebě a tedy nelegální, inspektoři je na místě zadrželi a sklad zapečetili. Informaci SZPI předala k došetření Státní veterinární správě, která je kompetentní pro oblast kontroly skladování potravin živočišného původu, tedy i medu.“

Kauza se společností Včelpo spol. s.r.o. začala již v roce 2015. Při namátkové kontrole vyšlo najevo, že med obsahuje stopy antibiotik. Bylo tomu tak proto, že do českého medu byl přimícháván ukrajinský med s antibiotiky. V Evropské unii přitom použití antibiotik při léčbě včel není povolené. Svaz včelařů proto společnosti zakázal prodej všech výrobků. V současné době, podle nejnovějšího verdiktu, proti kterému se firma odvolala, z ledna letošního roku, pro Včelpo stále trvá zákaz výkupu, zpracování, balení, skladování, přepravy a uvádění medu do prodeje, mimo výjimek, kdy byl původ medu doložen.

 

 

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder