Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Přísnější pravidla na značení původu medu

Evropská unie (EU) se dohodla na přísnějších pravidlech při označování medu, marmelád a džusů. Podnětem se stalo zjištění, že bezmála polovina medů dovážených do EU je nejasného původu či nevalné kvality vzhledem k přidanému cukru. Nově proto na obalech budou muset být uvedeny konkrétní informace o zemi původu a podílu směsí ve výsledném produktu. Právní předpis začne platit, jakmile jej schválí Evropský parlament a jednotlivé členské státy.
Přísnější pravidla na značení původu medu

Loňská bádání Evropské komise ukázalo, že u cca 46 % z 320 testovaných směsí medu dováženého do EU existuje značné podezření z porušování pravidel nastavených EU. Nejčastějším nešvarem je přidávání cukru nebo sirupů z rýže za účelem snížení výrobní ceny a zvýšení zisku. Jako podezřelé vyhodnotila zpráva téměř tři čtvrtiny medů dovážených z Číny a skoro všechny testované medy z Turecka a Británie.

V současnosti je na medu prodávaném v EU uveden původ ve formátu „v zemích EU“ nebo „mimo země EU“, občas dokonce i obě tyto varianty zároveň. Skutečný původ se tak spotřebitel nedozví. Nová legislativa plánuje procentní údaje pro minimálně 4 největší země původu a jejich kompletní výčet. V budoucnu, dle plánů EU, přibude také kód, díky kterému bude možné vystopovat původ medu dokonce ke konkrétnímu včelaři.

Přestože se nová legislativa zaměřuje především na med, stanoví i základní pravidla pro marmelády a džusy. Ovocné nápoje ponesou povinný nápis, jestli obsahují pouze přírodní cukry. Podíl ovoce u marmelád bude muset činit minimálně 450 gramů na kilogram finálního výrobku.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder