Průběžné informace z kontrol prodejců burčáku
„Porušení zahrnovala chybějící povinné údaje například o výrobci, původu hroznů či alergenech, chybějící průvodní doklady i zneužití chráněného názvu burčák, které lze použít pouze pro nápoj vyrobený z hroznů sklizených a zpracovaných v České republice,“ okomentoval zjištění mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.
Pracovníci SZPI v cca polovině případů odebrali také vzorky k laboratorní analýze. Nemusí to dělat pokaždé, nicméně neváhají, pokud chybí dokumentace, existují pochybnosti o pravdivosti dokumentace nebo vykazuje-li burčák nějaké senzorické vady. Vzorky se nechávají přirozeně prokvasit a výsledky jsou známy maximálně do dvou měsíců.
Loni z 61 analyzovaných vzorků nevyhovělo deset (pozn. příčiny: přídavky vody a cukru, nadlimitní/podlimitní obsah alkoholu). Laboratoř SZPI v Brně navíc dokáže určit také geografický původ hroznů!
Sankce v tomto odvětví se mohou pohybovat v rozmezí desítek tisíc korun při méně závažných přečinech až po 50 milionů, pokud by prodávaný nápoj ohrozil zdraví zákazníka.