Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

První výsledky kontrol v rámci plošného monitoringu na výskyt afrického moru prasat

Plošný monitoring na výskyt afrického moru prasat v České republice započal dne 2. října 2018. Doposud Státní veterinární správa odebrala k testování přes 1000 vzorků vepřové masa, masa divočáků a nedostatečně tepelně zpracovaných produktů z nich. Laboratoř již vyhodnotila cca70 procent z nich a veškeré výsledky byly prozatím na přítomnost viru afrického moru prasat negativní.
První výsledky kontrol v rámci plošného monitoringu na výskyt afrického moru prasat

Monitoringem je v tomto případě myšlena nediskriminační úřední kontrola v místech, kde dochází k příjmu živočišných produktů ze zemí Evropské unie a třetích zemí. Veterinární inspektoři odebírají vzorky o hmotnosti minimálně 200g, jedná-li se o balené potraviny, berou celá balení. V období, kdy se čeká na výsledky laboratorní analýzy, nejsou produkty, z nichž byly vzorky odebrány, pozastavovány a lze s nimi dále volně manipulovat.

K 21. říjnu letošního roku bylo na našem území odebráno 1133 vzorků a u 809 z nich již bylo šetření dokončeno. Veškeré výsledky na DNA viru afrického moru prasat byly negativní. V kontrolách se bude pokračovat, neboť situace nadále není stabilizovaná. Za poslední měsíc se vyskytlo v zemích Evropské unie a na Ukrajině 185 nových případu afrického moru prasat u volně žijících divočáků (nejvíce v Polsku, pobaltských zemích a Belgii). Vzrostl i počet nových ohnisek v chovech domácích prasat, cca o 70, z nichž většina byla objevena v Rumunsku. Ministr zemědělství Miroslav Toman je stále připraven zavést mimořádná veterinární opatření, která by znamenala povinnost vyšetřit všechny zásilky vepřového masa, masa z divokých prasat a nedostatečně tepelně zpracovaných produktů z nich, které do České republiky přichází ze zemí s potvrzeným výskytem nákazy afrického moru prasat, a to v případě, že se nepodaří šíření nákazy omezit.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder