Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Státní veterinární správa odhalila nepovolený sklad s 11 tunami kebabu

Nelegální sklad mrazených masných polotovarů určených pro výrobu kebabu v obci Dolní Dvořiště na Českokrumlovsku se Státní veterinární správě podařilo objevit díky spolupráci místního Celního úřadu.
Státní veterinární správa odhalila nepovolený sklad s 11 tunami kebabu

K odhalení je přivedly předchozí kontroly. Jedna se uskutečnila letos 26. července, kdy v dodávce byla převážena zásilka 40 kilogramů kebabu, jež porušovala platné předpisy. Řidič vozidla tenkrát prohlásil, že se vrací ze skladu v Dolním Dvořišti. V srpnu letošního roku celníci zadrželi kamion, který taktéž směřoval do výše zmíněného skladu. Poslední stopou bylo hlášení Celního úřadu pro Jihočeský kraj, který informoval o parkující dodávce ve sledovaném areálu a to v nočních hodinách dne 4. října 2018. Ta do neregistrované provozovny doručovala téměř pět tun kebabu polského původu. Při bližším šetření bylo zjištěno, že se jedná o stejného přepravce jako dne 26. července a ten není registrován pro přepravu živočišných produktů, zásilku opětovně dopředu nenahlásil a mrazené drůbeží polotovary neměly vyhovující teplotu.

Provozovatel musel sklad na příkaz veterinárních inspektorů zpřístupnit a ti poté zjistili, že se v něm nachází zhruba 11 tun mrazených masných polotovarů drůbežího kebabu. Ty sice z hlediska hygieny neprojevovaly významné závady, ale jelikož provozovna nemá povolení ani registraci od Státní veterinární správy, je proti předpisům uvádět zboží z ní pocházející na trh. Živočišné produkty z neschváleného zařízení, kde nelze zaručit vhodné skladovací podmínky, dodržení správné hygieny či dohled ze strany dozorových orgánů, mohou představovat zdravotní rizika pro konečného spotřebitele.

S přepravcem v současné době již probíhá správní řízení o uložení pokuty, další prohřešek ji může navýšit s ohledem na skutečnost, že se dopustil porušení opakovaně. Provozovatele skladu čeká zahájení správního řízení v nejbližší době. Výše sankce v tomto případě může činit až jeden milion korun.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder