Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Šumivé víno? Není šampus jako šampus

Tři čtvrtiny Čechů nakupuje šumivé víno k poslednímu roku Silvestru, další produkce šumivých nápojů se prodává během roku k různým slavnostním příležitostem. Nakupující by se měl mít na pozoru, jelikož ne všechny sekty, které mohou být zaměnitelné jsou vyrobeny z vína.
Šumivé víno? Není šampus jako šampus

Při jeho nákupu by však spotřebitel měl dbát zvýšené opatrnosti a zajímat se o to, co vlastně kupuje, neboť ne všechny „sekty“ jsou skutečně vyrobeny z vína, jak by tomu mělo být. V některých obchodech nalezneme vedle sebe produkty, které se podobají např. zvolenými barvami, písmem, avšak po přečtení jejich složení se dozvíme, že s vínem nemají nic společného.

Pokud nakupující je zvyklí kupovat sekt bez čtení zadních etiket, může se pro něho zboží stát snadno zaměnitelné.

Jako příklad, který uvedla Česká televize na svém portálu je láhev polského nápoje Zolotoje Carskoje společnosti Soare Sekt a.s., která byla nedávno uvedená na trh, a právě díky výše zmíněnému je snadno zaměnitelná s láhví sektu Igristoe Sekt, který ovšem má licenci moskevské továrny.

Šumivé víno, jež bylo druhým nejprodávanějším šumivým vínem tak v současné době vyrábějí dvě společnosti. Jako třetí do této problematiky vstupuje láhev Zolotoje Bolšoje, která je svým designem podobná oběma zmiňovaným a jedná se o nápoj složený z jablečné šťávy, vody a dochucovadel.

Someliéři se shodují, že při výběru by nám měla pomoci i cena. Šumivá vína pod stokorunu budou z méně kvalitních hroznů. Bohužel díky levnějším náhražkám dochází k rapidnímu snížení prodeje licencovaného šumivého vína.

Zatímco dříve se prodávalo ročně v průměru dva miliony lahví, nyní klesl prodej na čtvrtinu a ztráty jsou tedy obrovské. Naštěstí se tato tendence vyhnula největšímu českému výrobci, kterému se v prosinci minulého roku podařilo prodat přibližně třetinu roční produkce.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder