Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

SVS vrátila zásilku kebabu z Německa

Státní veterinární správa zadržela dvě zásilky s polotovary pro přípravu kebabu kvůli obsahu nepovolených látek.
SVS vrátila zásilku kebabu z Německa

Kebab je v České republice velmi populární a s jeho oblibou roste i počet zřízených občerstvení. Tyto provozovny si nechávají maso napíchnuté na jehle dovážet, výhradně z Německa.

Státní veterinární správa (SVS) zakázala v uplynulých dnech prodej dvou zásilek masných polotovarů, které byly určeny pro přípravu gyrosu a kebabu. Zásilka o celkovém množství 250 kilogramů obsahovala podle etiket nepovolané látky a byla původem z Německa. Tyto aditiva jsou podle evropské legislativy zakázány do potravin přidávat.

Polotovar se nacházel v provozovnách občerstvení KEBAB v hlavním městě Praha, konkrétně v Kebab Star a Pizza v ulici Vyžlovská a v ulici Milady Horákové a dále v občerstvení Kebab Star Na Poříčí.


Polotovary byly dovezeny z Německa, z toho první zásilka byla již navrácena výrobci a druhé navrácení bude následovat. Výrobky obsahovaly pro tento druh polotovaru přídatné látky, jejichž použití je zakázáno. Pro tento druh výrobku se jedná o zvýrazňovač chuti E621, celulóza E460, stabilizátory E450 a E451, dále karagenan E 407a xantan E 415. Evropská legislativa nepovoluje jejich přidání do tohoto druhu produktu.


Kontrola zjistila i další nedostatky v dokumentaci. Příchod zásilky nebyl nahlášen dopředu, tak jak tomu ukládá legislativa.

S prodejci bude zahájena řízení o udělení pokuty.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder