Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Sýr vydávaný za Eidam stahují veterináři z trhu, celkem 16,5 tuny

Kvůli falešnému eidamu nařídila Státní veterinární správa (SVS) stáhnout na 16,5 tuny produktu, který byl prodávaný jako sýr. V pátek o tom informoval mluvčí SVS Petr Pejchal.
Sýr vydávaný za Eidam stahují veterináři z trhu, celkem 16,5 tuny

Sýr pod názvem eidam je po nařízení Státní veterinární správou stahován z trhu, a to v celkovém objemu 16,5 tuny výrobku. Rozbory ukázaly, že nabízený produkt neměl se sýrem nic společného. Náhražkou za mléčný tuk byl použit tuk rostlinný, navíc obsahoval o polovinu více tuku, než je deklarováno na etiketě. Výrobcem je polská mlékárna, která popírá, že by takto značený výrobek někdy vyráběla. Na základě tohoto prohřešku bylo s distributorskou firmou zahájeno správní řízení.

Výrobek označený jako „Eidam cihla 30%tvs“ byl údajně vyroben polskou firmou v Giżycku. Mlékárna prohlašuje, že se v opakujících případech, kde bude její schvalovací číslo nadále zneužíváno, obrátí se na policii a podá trestní oznámení.

Celkem bylo z trhu staženo 16,5 tuny tohoto falšovaného výrobku. Produktu náleželo pět různých šarží s datem spotřeby 12. 2. 2016; 21. 2. 2016; 28. 2. 2016; 7. 3. 2016 a 13. 4. 2016. Vzorky byly odebrány ze všech šarží, kde bylo po rozborech ukázáno, že namísto deklarovaných 30 procent mléčného tuku v sušině obsahoval „sýr“ tuk rostlinný.

Informace byla vložena do systému rychlého varování pro potraviny a krmiva (RASFF) a také nového systému pro falšované potraviny AACS.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder