Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

SZPI objevila na trhu falšované rybí prsty

Státní zemědělská a potravinářská inspekce nařídila britské prodejně specializující se na mražené zboží, aby neprodleně stáhla z tržní sítě nevyhovující potravinu Birds Eye Křupavé rybí prsty.
SZPI objevila na trhu falšované rybí prsty

Britský řetězec Iceland musí na základě nařízení od Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) neprodleně stáhnout z tržní sítě falšovanou potravinu Křupavé rybí prsty Birds Eye „Made with 100% fish fillet“ v 224 gramovém balení a s označením data minimální trvanlivosti do července roku 2018. Iceland prodával rybí prsty, které neobsahovalo tolik masa, kolik ho bylo uvedeno na obale, navíc obsahovalo i jiné složky.

Iceland Czech a.s. uvedl na obalu výrobku obsah mletého rybího masa 62%. Provedená analýza v laboratoři SZPI ukázala o třináct procent méně masa, než bylo uvedeno na obale, tedy skutečný podíl rybího masa byl ve výši 49%. Výrobce tak uváděl spotřebitele v omyl, zmínil v tiskové zprávě mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Jednalo se o rybí prsty s šarží 61-02 A L7010CL066, země původu nebyla na obalu uvedena, jako prodávající je označena společnost IGLU z Dýšiny sídlící v ČR.

Společnost se svým zákazníkům za chybu velmi omlouvá a rozhodně nevznikla úmyslným jednáním s cílem uvést spotřebitele v omyl. Došlo k procesní chybě, kdy agentura, která nám polepuje výrobky dovážené z UK, dostala špatnou (starou) etiketu.

Výrobce Iceland se na českém trhu pohybuje od září loňského roku a v současné době má u nás otevřených šest prodejen. Tyto problémy se zákonem má nyní prvně. SZPI zahájí s kontrolovanou osobou správní řízení o uložení výše pokuty.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder