Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Testy prokázaly přítomnost parazitů u divokých prasat z dovozu

Státní veterinární ústav provedl povinné vyšetření u divokých prasat z dovozu. U tří kusů, dovezených z Maďarska ke zpracování v závodu v Tachovské Huti (Karlovarský kraj), zjistil, že obsahují vysoké množství nebezpečného parazita trichinella.
Testy prokázaly přítomnost parazitů u divokých prasat z dovozu

Do výše zmiňovaného závodu putovalo celkem 181 divokých prasat. Podle zákona musí všechny kusy podstoupit parazitologické vyšetření. U třech z nich, v celkové váze 190 kg, testy identifikovaly nebezpečného parazita v České republice známého pod názvem svalovec. Tohoto parazita mohou mimo divoká zvířata typu lišek, nutrií, drobných hlodavců, jezevců, vlků, medvědů, aj. přenášet i naprosto běžná domácí zvířata jako psi, kočky či koně.  Pokud by člověk pozřel maso, které není dostatečně tepelně upravené, mohl by onemocnět trichinelózou. Mezi její příznaky patří horečka, třesavka, bolest hlavy, silné pocení, v pokročilejším stádiu také zvracení a průjem. V krajním případě může nemoc skončit smrtí. Inspektoři nařídili kontaminované kusy ihned zlikvidovat v asanačním podniku, aby zabránili jejich zneužití.

V České republice legislativa nařizuje povinnost vyšetření na přítomnost svalovce na veškerá ulovená i obchodovaná divoká prasata. K pozitivnímu nálezu dochází málokdy. Poslední doložený případ datujeme v loňském srpnu u divokého prasete odloveného na Liberecku. Vyšetření je hrazeno státem a objednávku na něj lze nalézt a vyplnit na internetových stránkách Státní veterinární správy.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder