Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Tuzemská výroba medu byla loni nejnižší za posledních pět let

Podle informací Českého statistického úřadu produkce medu v České republice v loňském roce činila 8260 tun, což je nejhorší výsledek v posledních pěti letech.
Tuzemská výroba medu byla loni nejnižší za posledních pět let

Oproti roku 2018 je to méně o 8%. Vzhledem k hlášeným úhynům včelstev ani letos nelze neočekávat zlepšení smutné bilance, avizuje předsedkyně Českého svazu včelařů Jarmila Machová. Pokles se prozatím nepromítl do cen medu v obchodech, meziročně zůstává na 205 Kč za kilogram. Proti ostatním zemím Evropské unie ji však Machová považuje za podhodnocenou.

Včelaři už ke zvýšení výkupní ceny medu přistoupili. Jednatel společnosti Medokomerc, jež med od včelařů zkupuje a dodává do obchodů, Milan Špaček na toto konto uvedl: „Do velké míry jsme zvýšení cen medu od včelařů pokryli z vlastních zdrojů.“

K dostání jsou u nás i medy ze zahraničí. Nejvíce medu se v roce 2019 dovezlo z Německa. Společnost Medokomerc plánuje nabídku exotických variant. „Chuťově velmi zajímavé medy jsou španělské, bulharské nebo chilské. Jestliže mají Češi rádi delikatesy ze zahraničí, mohou najít oblibu v medech avokádových, koriandrových nebo kaštanových, které u nás není možné vyprodukovat,“ láká na nový sortiment Milan Špaček.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder