Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Uzený losos obsahoval nebezpečného červa

Na základě podnětu od spotřebitele Ministerstvo zdravotnictví varuje před konzumací potraviny Losos divoký uzený – kousky“ s datem spotřeby do 22. 7. 2016.
Uzený losos obsahoval nebezpečného červa

Ministerstvo zdravotnictví na základě podnětu spotřebitele na zdravotní potíže po konzumaci potraviny „Losos divoký uzený - kousky 100 g, datum spotřeby 22. 7. 2016“(šarže L23012562/T4) informuje ve své tiskové zprávě o závadné potravině. Ryba obsahuje parazita, který je pro člověka nebezpečný.

V prodejně Albert na Václavském náměstí provedla Hygienická stanice hlavního města Prahy kontrolu, kde bylo zjištěno, že výrobek s L23012562/T4 s datem spotřeby 22. 7. 2016 již není k dispozici. Na místě byl tedy odebrán vzorek ze stejného výrobku s datem spotřeby do 11. 8. 2016. Prodávajícím potraviny je společnost NEKTON – Vrňata.

Laboratorní analýza ukázala přítomnost parazitického červa Anisakis simplex, ten se může nacházet v trávícím traktu mořských ryb. Spotřebitel po konzumaci živé larvy může mít velké zdravotní potíže, které mohou proniknout přes žaludeční stěnu do vnitřních orgánů. Larvy vyskytující se v tělní dutině nebo svalovině jsou také silným alergenem.

Larvy jsou usmrceny při dostatečné tepelné úpravě nebo při jeho zmrazení.

O výskytu zdravotně nebezpečného výrobku byly informovány příslušné orgány státního dozoru k sídlu firmy, kteří provedly oznámení prodávajícímu.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder