Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

V žebříčku nejoblíbenějšího alkoholického nápoje v Čechách překvapivě vítězí víno

Pivařská vášeň ustupuje do pozadí. Tak hovoří výsledky průzkumu agentury Focus, které ve své zprávě zveřejnil Vinařský fond. Víno totiž konzumuje 73 % dospělých, kdežto pivo „jen“ 65 %.
V žebříčku nejoblíbenějšího alkoholického nápoje v Čechách překvapivě vítězí víno

Průzkumu se loni v průběhu srpna a září účastnilo více než 1200 respondentů (pozn. starších 18 let). „Průzkum nám ukázal, že čeští konzumenti vína jsou většinou vlastenci. Téměř tři pětiny preferují moravská a česká vína zejména kvůli jejich lepší chuti, podpoře domácí produkce a hlavně kvalitě. Za tu jsou ochotni si připlatit, což je pro naše vinaře asi nejdůležitější výstup z tohoto průzkumu,“ prohlásil ředitel Vinařského fondu Jaroslav Machovec. Nicméně nenechte se mýlit, s ohledem na vypité množství pivo stále vede.

Co se týče barvy vína, upřednostňuje 54 % konzumentů bílé, 25 % červené, 15 % na barvě nezáleží a 6 % volí růžové. V porovnání s doposud posledním průzkumem z roku 2016 obliba lehce klesla u červeného vína, a naopak o trochu vzrostla u růžového. Vezmeme-li v úvahu množství zbytkového cukru, tak největší popularitě se těší polosuchá vína, která preferuje 29 %, na pomyslné druhé příčce se drží polosladká vína (24 %) a na stupínek vítězů by se vešla ještě suchá vína (22 %). Oproti roku 2016 vidíme zvýšený zájem u suchých a polosuchých vín, polosladká a sladká vína si pohoršila.

Víno se nejčastěji kupuje v obchodních řetězcích (pozn. dvě třetiny), nicméně přibývá zákazníků, kteří si jej pořídí ve vinotéce či přímo u vinaře. Objednávku skrze internet volí pouze 5 % těch. Průměrně Češi za víno utratí 404 Kč měsíčně, což je o 25 Kč více než v roce 2016.

Při výběru patří mezi hlavní kritéria předchozí zkušenost, kvalita, doporučení a cena.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder