Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Varování před nebezpečnými želé cukrovinkami

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) odhalila dvě šarže želé cukrovinek, jejichž konzumace by mohla přivodit zadušení, především u dětí.
Varování před nebezpečnými želé cukrovinkami

menovitě jde o New Choice Tropical Mini Fruity Gels s datem minimální trvanlivosti 28.05.2020 a New Choice Taro Flavor Mini Fruity Gels, datum minimální trvanlivosti: 08.05.2021. Oba výrobky se prodávají v balení o hmotnosti 1 kg (15,2 g x 66 kusů – minipohárky) a byly vyrobeny ve Vietnamu.

Vzorky pracovníci SZPI odebrali v provozovně QUOC TRU DANG v Chebu. Z etikety se dozvíte, že cukrovinky mj. obsahují přídatnou látku E 425, tzv. Konjac flour. Nařízení (ES) 1333/2008 o přídatných látkách v potravinách jasně uvádí, že látka E 425 se nesmí používat v želé cukrovinkách ve tvaru minipohárků či minitobolek. Zákaz vznikl na základě specifického způsobu pojídání této laskominy, kdy děti mohou spolknout obsah pohárku naráz. Při neopatrné konzumaci existuje riziko, že Konjac flour v potravině nabobtná, což se v minulosti stalo příčinou několika úmrtí dětí v důsledku udušení. Na základě výše zmíněného nařídila inspekce okamžité stažení nebezpečných šarží z tržní sítě. Prodejce navíc porušil i další právní předpisy, když u předmětných želé cukrovinek chyběly povinné údaje v českém jazyce.

SZPI informaci sdílela skrze evropský systém rychlého varování pro potraviny a krmiva RASFF a zákazníkům, kteří již daný produkt vlastní, důrazně radí nekonzumovat jej.

Kontrolovanou osobu čeká správní řízení o uložení sankce.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder