Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Varování před zdravý škodlivým doplňkem stravy

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) v tržní síti odhalila šarži doplňku stravy "křemelina" s nadlimitním obsahem hliníku a olova.
Varování před zdravý škodlivým doplňkem stravy

Konkrétně se jedná o produkt Křemelina ve 300 g balení, s datem minimální trvanlivosti značeném do: 2.5.20222, kde jako distributor vystupuje společnost CITY Star s.r.o. z Prahy.

Laboratorní analýza ve výše zmíněné potravině zjistila obsah hliníku v množství 11 598 miligramů na kilogram (mg/kg). Hodnota hliníku při dodržení doporučené denní dávky tak několikanásobně překračuje maximální tolerovatelné množství pro dospělého člověka. Zároveň rozbor poukázal na nadlimitní přítomnost olova v potravině, a to v koncentraci 4,8 mg/kg. Nařízení (ES) č. 1881/2006 přitom stanovuje jako horní hranici 3,0 mg/kg. Potravina proto byla shledána za škodlivou pro lidské zdraví.

Závadné vzorky pracovníci SZPI odebrali v provozovně společnosti CITY Star s.r.o. v Hradci králové. Z informací od distributora vyplynulo, že nevyhovující doplněk stravy nabízel také e-shop foxylife.cz.

SZPI důrazně nabádá spotřebitele, kteří uvedenou šarži potraviny vlastní, aby ji nekonzumovali.

Kontrolovanou osobu čeká správní řízení o uložení sankce.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder