Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Vepřové maso dovážené z Rumunska bude podléhat kontrolám

Státní veterinární správa se rozhodla přijmout opatření kvůli rychle se šířící nákaze afrického moru prasat u domácích chovů v Rumunsku. Nově u nás bude vepřové maso pocházející z této země podrobeno vyšetření na přítomnosti DNA viru afrického moru prasat.
Vepřové maso dovážené z Rumunska bude podléhat kontrolám

Africký mor prasat se v Rumunsku objevil na konci července loňského roku. Rapidní nárůst ohnisek této nemoci přišel letos, kdy jich od 10. června přibylo celkem 195. Ministr zemědělství Miroslav Toman na vzniklou situaci reagoval následovně: „V souvislosti se zhoršující se situací s africkým morem prasat v Rumunsku jsem požádal Státní veterinární správu, aby okamžitě přijala veškerá opatření, která zamezí šíření této nákazy do České republiky, v případě zájmu jsme zároveň připraveni rumunským partnerům nabídnout i naše zkušenosti z eradikace nákazy.“ Ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád přislíbil, že se na zásilky vepřového masa z Rumunska zaměří a budou podrobeny testování.

V letošním roce do České republiky dorazilo celkem 100 tun vepřového masa z Rumunska. Poslední dvě zásilky (mražených ořezů) o hmotnosti 44,5 tuny byly přijaty v červnu a mohou se na našem trhu stále vyskytovat.

S africkým morem prasat se od loňského roku potýká i Česká republika, konkrétně u divokých prasat na Zlínsku. Doposud byla nemoc potvrzena u 230 kusů, z nichž 18 bylo uloveno a zbytek tvoří objevené uhynulé kusy. Poslední pozitivní případ se datuje do dubna letošního roku, kdy byli objeveni divočáci dle stádia rozkladu uhynulí čtvrt až půl roku.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder