Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Vepřového se zbytky antibiotik z Polska na českém trhu

Vepřová panenka z Polska s nadlimitním množstvím zbytků antibiotik se dostala na český trh.
Vepřového se zbytky antibiotik z Polska na českém trhu

Do České republiky se dostalo přes 450 kilogramů chlazené vepřové panenky, která byla původem z Polska a obsahovala nadlimitní množství zbytků antibiotik. Maso bylo prodáno firmou Dobro Mochov do desítek gastronomických zařízení i přesto, že mělo prošlou spotřební lhůtu. Produkt se může stále ještě nacházet v zamrazeném stavu v restauracích.

Česká veterinární správa dostala varování o zásilce prostřednictvím evropského systému rychlého varování pro potraviny a krmiva.

"Limit pro rezidua doxycyklinu byl překročen u vzorků odebraných z předmětné šarže zhruba dvojnásobně," uvedl mluvčí Státní veterinární správy (SVS) v tiskové zprávě Petr Pejchal. Pakliže potravina obsahuje nadlimitní zbytky antibiotik musí se zlikvidovat, z hlediska legislativy je to brané jako nepoživatelné. Konzumací zbytků antibiotik je budována rezistence a odolnost na ně. Léčba pak pomocí antibiotik se stává méně účinnou.

Potravina nesla označení vepřové maso a ledviny s datem spotřeby do 7. července 2016 (číslo šarže bylo 2740). Výrobcem byla polská firma Animex Foods ze Starachowic a byl označený schvalovacím číslem PL26110201WE. V případě, že by výrobek měla ještě některá restaurace na skladě, měla by závadnou potravinu vrátit distributorovi.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder