Veterináři provedli rozsáhlé kontroly jatek
Na základě záběrů z výše zmíněných jatek, jež na sociální síti Facebook zveřejnila iniciativa „Zvířata nejíme“, podala Státní veterinární správa (dále jen SVS) trestní oznámení na provozovatele jatek pro podezření na týrání zvířat. „Jednání zachycená na videu je na jakýchkoliv jatkách v České republice naprosto nepřijatelné. Kromě prošetření stávajícího případu jsem proto okamžitě nařídil SVS mimořádnou kontrolu všech jatek v celé České republice,“ prohlásil Miroslav Toman.
Pracovníci SVS doposud zkontrolovali cca 90 % z 207 českých jatek, v nichž se provádí porážka velkých hospodářských zvířat. U zbývajících jatek ke kontrole nedošlo z důvodu nepravidelného provozu a s tím spojené skutečnosti, že v dané době se tam zvířata neporážela. Při zevrubném šetření využila inspekce také informací z dokumentací vedených jednotlivými subjekty. Prohřešky ve sféře pohody zvířat odhalila v 9 % případů.
„Kontroly se zaměřily zejména na oblast welfare (pohody) zvířat a také na vykládku zvířat. V rámci kontrol bylo zjištěno, že nějaké porušení welfare bylo v průběhu letošního roku zjištěno na devíti procentech jatek – například úhyny při přepravě a ve stáji, opakované omračování zvířat, zranění při přepravě, nepřiměřené používání elektrického pohaněče,“ shrnul zjištění veterinářů mluvčí SVS Petr Vorlíček. Ukázalo se, že ne všechna jatka mají vybavení pro porážku zvířete, které není schopno samo vstát, např. v důsledku zranění způsobeného během přepravy. „Do budoucna by měla pro podobné případy být vybavena všechna jatka,“ dodal Vorlíček. Žádoucí by také bylo, aby se veterinární inspektoři dozorující na jatkách častěji účastnili vykládky zvířat, přestože to platná legislativa přímo nenařizuje. Iniciativa „Zvířata nejíme“ navrhuje, aby veškerá jatka byla povinně vybavená kamerami, které by případné nežádoucí chování zaznamenaly.