Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Většina Čechů by uvítala zálohování PET lahví a plechovek

Z průzkumu agentury Ipsos vyplývá, jehož se zúčastnilo více než tisíc respondentů, že pro zálohování plechovek a plastových lahví by hlasovali čtyři z pěti Čechů.
Většina Čechů by uvítala zálohování PET lahví a plechovek

Třídění odpadu je u nás velmi rozšířené. Necelých 93 % dotázaných uvedlo, že nějakým druh odpadu separuje. Nejčastěji se jedná o plast, papír a sklo.

Skleněné zálohované lahve zpět do obchodu vrací 84 % účastníků průzkumu. Podobnou možnost s ohledem na PET lahve a plechovky by uvítalo 81 % oslovených. "Podpora je vysoká napříč různými věkovými kategoriemi i napříč pohlavím či kraji České republiky,“ prohlásila manažerka vnějších vztahů Iniciativy pro zálohování Kristýna Havligerová.

Významnou roli hraje motivace. Jestliže by lidé věděli, že zálohování těchto produktů snižuje dopady na životní prostředí a šetří zdroje, jeho zavedení by schvalovalo devět z deseti Čechů, říká průzkum. Odnos plastových lahví a plechovek nepovažuje za problém 87 % respondentů. Čtyři z pěti pak uvedli, že by jim nevadilo uchovávat je doma bez jakéhokoliv poškození.

Možné zálohování daných materiálů se v České republice řeší již několik let. V dohledné době Sněmovnu zřejmě čeká další spor o zavedení této celoplošné povinnosti (pozn. předloni jej v předvolebním složení odmítla).

O iniciativu pro zálohování se zasloužili významní tuzemští výrobci nápojů - společnosti Coca-Cola HBC Česko a Slovensko, Heineken Česká republika, Kofola ČeskoSlovensko, Mattoni 1873 a Plzeňský Prazdroj.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder