Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Výsledky celoevropské kontroly e-shopů se zaměřením na potraviny

Česká Státní zemědělská a potravinářská inspekce byla součástí kontrolního programu Evropské unie, který se zaměřil a e-shopy nabízející potraviny (CCP eFOOD). Prioritně chtěla zjistit, zda nabízené zboží je v souladu s právními předpisy Evropské unie. Zároveň se snažila docílit vyšší aktivity členských států při dohledu na obchodní transakce realizované na internetu. Jednalo se o první rozsáhlou akci tohoto typu.
Výsledky celoevropské kontroly e-shopů se zaměřením na potraviny

Výsledky celoevropské kontroly e-shopů se zaměřením na potraviny

Česká Státní zemědělská a potravinářská inspekce byla součástí kontrolního programu Evropské unie, který se zaměřil a e-shopy nabízející potraviny (CCP eFOOD).  Prioritně chtěla zjistit, zda nabízené zboží je v souladu s právními předpisy Evropské unie. Zároveň se snažila docílit vyšší aktivity členských států při dohledu na obchodní transakce realizované na internetu. Jednalo se o první rozsáhlou akci tohoto typu.

Dozorové orgány z 25 členských států Evropské unie, Švýcarska a Norska zkontrolovaly přibližně 1100 internetových stránek. Celkem odhalili nabídku 779 nevyhovujících výrobků, z nichž 65% procházelo od obchodníků se sídlem v zemi daného orgánu dozoru, 20% pocházelo od obchodníků se sídle v jiném členském státě Evropské unie a 15% obchodníků sídlí ve třetích zemích, nejvíce USA a Číny. Celkem 154 případů se řešilo skrze hranice pomocí administrativního asistenčního a informačního systému AACS a 139 případu se dostalo do systému rychlého varování pro potraviny a krmiva RASFF.

V České republice inspekce prověřila 21 e-shopů a kontrolovala 26 nejrůznějších produktů, přičemž všechny potraviny v nabídce shledala před uskutečněním akce jako nevyhovující. V průběhu kontroly však bylo u některých z nich zjištěno, že provozovatel na webových stránkách či na etiketách neměl aktualizované údaje o jejich složení, takže ve skutečnosti tyto potraviny byly v pořádku a neobsahovaly nepovolené potraviny nového typu.

 

 

 

 

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder