Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Výsledky kontroly sýrů z dovozu – každý čtvrtý vzorek nevyhovuje legislativě

Státní zemědělská a potravinářská inspekce provedla cílenou kontrolu přírodních polotvrdých sýrů zahraničního původu, které lze zakoupit v naší tržní síti. Výsledkem je, že každý čtvrtý testovaný produkt shledává jako nevyhovující.
Výsledky kontroly sýrů z dovozu – každý čtvrtý vzorek nevyhovuje legislativě

Pro tento sortiment se inspekce rozhodla vzhledem k nedostatkům, které zjistila v minulosti. Do kategorie přírodních polotvrdých sýrů se řadí například eidam, čedar či gouda.  Celkem bylo zkontrolováno 121 vzorků z Polska, Francie, Nizozemí, Velké Británie, Německa a Slovenska. Vzorky pocházely od 13 maloobchodních prodejců, zejména zástupců velkých obchodních řetězců. Laboratorní analýzou prošlo 64 výrobních šarží. Právě laboratorní testování odhalilo nevyhovující hodnoty u 15 šarží, což svědčí o tom, že výrobci v zahraničí neprovádí dostatečnou kontrolu jakosti potravin, které směřují na trh do České republiky. Výjimku tvoří Německo, neboť všechny jeho produkty byly naprosto v pořádku.

Nejčastějším prohřeškem byl vyšší obsah soli, než výrobce deklaroval na etiketě, a to celkem v devíti případech. U čtyř sýrů byl zjištěn nižší podíl sušiny na hmotnosti výrobku a u tří vzorků byl nižší podíl tuku v sušině, oproti množství uvedenému na obalu. „Sušina a tuk v sušině patří ke klíčovým parametrům jakosti sýrů a je-li skutečný podíl sušiny nebo tuku v sušině nižší, než kolik uvádí výrobce na obalu, jedná se o klamání spotřebitele. Vyšší než deklarovaný obsah soli ve výrobku představoval u některých vzorků až masivní nedodržení výživových údajů z tabulky výživových hodnot, kterou musejí výrobci povinně uvádět na obalu,“ uvedl tiskový mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavel Kopřiva.

Nevyhovující šarže odebrali inspektoři v prodejnách společností Tesco, Ahold, Lidl, Kaufland, Marko a Penny Market. S těmi bude zahájeno správní řízení o uložení sankce.  Státní zemědělská a potravinářská inspekce, vzhledem k neuspokojivým výsledkům, avizuje v budoucnosti další kontroly tohoto konkrétního potravinového segmentu.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder