Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Z plastových lahví pro děti se do pití uvolňují škodliviny

Z plastových lahví na pití pro děti, jež lze používat opakovaně, se uvolňují nebezpečné chemické látky, zejména pokud je umyjete v myčce. To ukázal výzkum, který měl za úkol odhalit, které látky se do tekutiny dostávají. Ve více než polovině testovaných lahví šlo o škodlivé změkčovadlo di-isobutylftalát (DiBP).
Z plastových lahví pro děti se do pití uvolňují škodliviny

„Mnoho dětí chodí každý den do školy s plastovou lahví na pití. Víme, že plasty obsahují chemické látky. Chtěli jsme ale prozkoumat, zda se tyto chemikálie také uvolňují, abychom věděli, co děti skutečně požívají,“ uvedla ředitelka nadace Tegengif (pozn. která nechala výzkum vypracovat) Annelies den Boerová.

Odborníci se proto zaměřili nikoliv na samotnou lahev, ale na tekutiny v ní. Protože lidé často řeší čištění těchto plastových lahví pomocí myčky nádobí, zjišťovali také škodlivost tekutiny v láhvi po několika umytích v ní. „U více než poloviny lahví bylo zjištěno, že se DiBP uvolňuje právě po umytí v myčce. Před mytím v myčce nádobí tato chemická látka unikala pouze z jedné lahve. Studie také ukázala, že koncentrace DiBP se zvyšovala tím více, čím déle byla tekutina v láhvi,“ doplnila den Boerová.

„Více než to, že se z plastových lahví uvolňuje ve velmi nízkých koncentracích DiBP, nás zarazil fakt, že z plastových materiálů určených pro kontakt s potravinami a tekutinami se uvolňují látky, o kterých zatím nemáme žádné informace. Bohužel zákony velmi často nepokrývají celé spektrum nebezpečných látek, které se zejména z plastů uvolňují,“ prohlásila Karolína Brabcová ze spolku Arnika.

Je třeba doplnit, že škodlivé látky u žádné s testovaných tekutin nepřesáhly hranici stanovenou evropskou legislativou (pozn. DiBP společně s dalšími ftaláty dle nařízení EU nesmí pokořit limit 0,6 miligramu na kilogram ve výluhu tekutin). Všechny lahve jsou tedy dle současných požadavků bezpečné.

„Společnosti tedy dodržují zákonné normy. Přesto nás přítomnost této látky znepokojuje. Důvodem je skutečnost, že děti přicházejí do kontaktu se změkčovadly nejen prostřednictvím opakovaně používaných lahví na pitnou vodu, ale také například prostřednictvím plastových hraček, oblečení a koberců. Proto se změkčovadlům také říká všudepřítomné chemikálie. Právě tato všudypřítomnost zvyšuje zdravotní riziko,“ řekla den Boerová.

Její slova potvrzují i jiné studie, které ukazují, že změkčovadla jako DiBP se vyskytují v dětské moči po celé Evropě.

Doporučení spolku Arnika zní – kupovat ocelové či skleněné lahve, popř. plastové lahve mít ručně a častěji v nich měnit vodu

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder