Zákon o vinohradnictví a vinařství prošel Sněmovnou
Zákon o vinohradnictví a vinařství je déle než rok a půl na stole a po celou dobu je provázen kontroverzními úpravami. Má zamezit falšování vína a prodeji na černém trhu. Senát novelu schválil v úterý včetně návrhů, které byly do zákona zapracovány. Pro zákon bylo 110 ze 148 přítomných poslanců.
Dopady dopadnou na celý prodejní řetězec, a to od dodavatele až po spotřebitele. Vinotéky se budou muset zaregistrovat buď jako výrobci nebo příjemci vína, pakliže to neudělají, budou smět prodávat vína ze sudu pouze do konce roku. Na přihlášení budou mít podnikatelé půl roku, tedy šest měsíců od nabytí účinnosti zákona. Za porušení zákoně se provozotelé vinoték a prodejci vína vystavují tučným pokutám až do výše 50 milionů korun.
Podle zákona se sudové víno nebude smět prodávat na jiném místě, než u výrobců a dovozců. Spotřebitelé vína si už nebudou moci zakoupit víno z automatu. Zákon také definuje, že výrobcem vína je osoba, která si nechá víno vyrobit na zakázku. Předpis obsahuje i ustanovení, že sudová vína prodávána ve vinotékách, které nebudou příjemcem nebaleného vína nebo výrobcem, budou muset používat jednorázové nádoby s jednorázovým uzávěrem, například znovu nenaplnitelné nádoby jako jsou láhve nebo bag-in-boxy.
Dovozci vína zase budou mít povinnost nahlásit do 12 hodin na příslušný úřad dovážená vína na tuzemský trh na příslušný úřad. Následně budou muset nechat 10 dnů víno na skladě, kde bude moci být zkontrolováno. Do zákona byla také vpravena nová evropská nařízení, která umožňují rozšířit plochy vinic.
Aby zákon o vinařství začal platit, k tomu chybí už jen podpis prezidenta Miloše Zemana.