Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Zákon o významné tržní síle prošel senátem beze změn

Novela zákona o významné tržní síle, kterou bez připomínek schválil Senát a nyní čeká na podpis prezidenta, má přinést vyšší transparentnost trhu i možnost lépe kontrolovat, zda nedochází k užití nekalých obchodních praktik.
Zákon o významné tržní síle prošel senátem beze změn

„Jsem rád, že Senát novelu schválil. Jde o kompromis, který od teď ochrání menší firmy. Nově bude zneužití významné tržní síly moci Úřad na ochranu hospodářské soutěže posuzovat u mnohem širšího okruhu podnikatelských subjektů. V současnosti jde jen o 12 největších obchodníků, nově to bude více než 800 podniků. Ke zneužití dominantního postavení totiž dochází nejen mezi největšími obchodníky a jejich dodavateli, ale často i mezi velkými potravinářskými firmami a zemědělci,“ uvedl ministr zemědělství Zdeněk Nekula.

Doposud se působnost zákona vztahovala pouze na velké společnosti s ročním obratem více jak 5 miliard Kč, nově se dotkne i firem s obratem přes 51 milionů Kč. Jestliže odběratel použije ve vztahu ke svému dodavateli některou z nezákonných praktik, hrozí mu pokuta až 10 milionů Kč, příp. do výše 10 % z jeho čistého obratu.

„Naším cílem je nastavit podmínky tak, aby chování na trhu bylo férové a nedocházelo k nějakým nekalým praktikám. Ty totiž vždy odnáší nakonec zákazník. Proto chceme nastavit pravidla tak, aby byl obchodní vztah v celém potravinovém řetězci transparentní. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže bude nyní moci konečně kontrolovat celý řetězec od zemědělce, přes potravináře až po obchod,“ prohlásil Nekula.

Novela zákona mj. doplňuje seznam konkrétních nekalých praktik. Za nezákonné jednání bude považováno např. když obchodník bude na zemědělci/potravináři vymáhat náklady spojené s prošetřením stížnosti spotřebitele v případě, kdy se dodavatel nedopustil pochybení či zrušení objednávky zemědělských/potravinářských produktů podléhající rychlé zkáze v termínu kratším než 30 dní před jejich dodáním.

V neposlední řadě novela upřesňuje náležitosti, jež musí obsahovat smlouva mezi odběratelem a dodavatelem.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder