Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Češi řeší dvojí kvalitu potravin, ukazují výsledky průzkumu

Nejnovější průzkum společnosti KPMG ukazuje, že Čechům není dvojí kvalita potravin lhostejná. Jako problém ji označilo 77% z 1000 dotázaných! Zboží v zahraniční nakupuje nebo si nechává odtamtud dovézt zhruba každý sedmý člověk, přičemž skoro třetina lidí některé potraviny z důvodu horší jakosti ani nekupuje.
Češi řeší dvojí kvalitu potravin, ukazují výsledky průzkumu

Výrobky se shodným názvem a obalem, ale odlišným složením oproti ostatním státům v rámci Evropské unie (EU) považuje za problém 83% účastníků ankety ve věkové kategorii 55 až 64 let a 62% oslovených ve skupině 18 až 24 let. Více než polovina Čechů, kteří jsou o existenci dvojí kvality přesvědčeni, častěji pročítá složení kupovaných výrobků.

Původ alespoň některých druhů potravin zajímá skoro tři čtvrtiny Čechů, 12% ho dokonce sleduje u veškerého zboží. Naopak 14% se o něj nezajímá vůbec. Nejvíce, 93%, pozornosti směřuje na maso a uzeniny. Původ čerstvých ryb je důležitý pro 87% dotázaných a u mléka, mléčných výrobků, ovoce a zeleniny sledují tuto informaci cca tři čtvrtiny osob.

Sympatickým zjištěním je preference produktů českého původu. U chleba dává tomu českému přednost 98% respondentů, z toho 69% volí místního výrobce, pokud tu možnost má. Po „našem“ mléku a mléčných výrobcích sáhne 96% zákazníků, přibližně pětina pak preferuje lokálního dodavatele. Co se masa a uzenin týká, tak český původ vyhrává u 95% dotázaných, přičemž více než čtvrtina z nich opět nejprve hledá tamního dodavatele.

V prosinci loňského roku sněmovna dala zelenou novele zákona zakazující prodej potravin různé kvality, ale ve stejném obalu v České republice a jiných státech EU. Nad jejím dodržováním bude dozorovat Státní zemědělská a potravinářská inspekce a při zjištění porušení by prodejci hrozila pokuta až 50 milionů Kč. Zemědělský výbor však minulý týden předložil pozměňovací návrh, jež by měl její původní znění zmírnit. Stojí v něm, že rozdíly ve složení potravin v různých zemích prodávané pod jednotným obalem mají být zakázány pouze tehdy, budou-li „podstatné“.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder