Češi řeší dvojí kvalitu potravin, ukazují výsledky průzkumu
Výrobky se shodným názvem a obalem, ale odlišným složením oproti ostatním státům v rámci Evropské unie (EU) považuje za problém 83% účastníků ankety ve věkové kategorii 55 až 64 let a 62% oslovených ve skupině 18 až 24 let. Více než polovina Čechů, kteří jsou o existenci dvojí kvality přesvědčeni, častěji pročítá složení kupovaných výrobků.
Původ alespoň některých druhů potravin zajímá skoro tři čtvrtiny Čechů, 12% ho dokonce sleduje u veškerého zboží. Naopak 14% se o něj nezajímá vůbec. Nejvíce, 93%, pozornosti směřuje na maso a uzeniny. Původ čerstvých ryb je důležitý pro 87% dotázaných a u mléka, mléčných výrobků, ovoce a zeleniny sledují tuto informaci cca tři čtvrtiny osob.
Sympatickým zjištěním je preference produktů českého původu. U chleba dává tomu českému přednost 98% respondentů, z toho 69% volí místního výrobce, pokud tu možnost má. Po „našem“ mléku a mléčných výrobcích sáhne 96% zákazníků, přibližně pětina pak preferuje lokálního dodavatele. Co se masa a uzenin týká, tak český původ vyhrává u 95% dotázaných, přičemž více než čtvrtina z nich opět nejprve hledá tamního dodavatele.
V prosinci loňského roku sněmovna dala zelenou novele zákona zakazující prodej potravin různé kvality, ale ve stejném obalu v České republice a jiných státech EU. Nad jejím dodržováním bude dozorovat Státní zemědělská a potravinářská inspekce a při zjištění porušení by prodejci hrozila pokuta až 50 milionů Kč. Zemědělský výbor však minulý týden předložil pozměňovací návrh, jež by měl její původní znění zmírnit. Stojí v něm, že rozdíly ve složení potravin v různých zemích prodávané pod jednotným obalem mají být zakázány pouze tehdy, budou-li „podstatné“.