Zemědělci a potravináři by se mohli dočkat lepší ochrany před nekalými obchodními praktikami a zajištění férového prostředí

Navrhovaná úprava reaguje na evropskou směrnici o nekalých obchodních praktikách v zemědělsko-potravinářském řetězci. Stejné předpisy zavedou i ostatní členské státy Evropské unie (EU), takže budou v rámci EU jednotné.
„Zákon se dosud vztahoval jen na velké firmy s ročním obratem přes 5 miliard korun, zatímco současný návrh se týká i společností s obratem nad 51 milionů. Stanoví chování, které je při obchodování nepřípustné. Pokud odběratel vůči svým dodavatelům použije některou z nezákonných praktik, hrozí mu pokuta do 10 milionů korun, nebo do výše 10 procent z jeho čistého obratu. Novela má zabránit tomu, aby silnější odběratel zneužíval svého postavení na úkor ekonomicky slabších dodavatelů potravin a zemědělských komodit,“ uvedl ministr zemědělství Zdeněk Nekula.
Návrh mj. doplňuje seznam konkrétních nekalých praktik, např. pokud odběratel bude od dodavatele zemědělského/potravinářského zboží požadovat peníze za reklamu, na níž se předem nedomluvili; zrušení objednávky zemědělských/potravinářských výrobků podléhajících rychlé zkáze v době kratší než 30 dní před termínem dodání; vymáhání nákladů spojených s prošetřením stížnosti spotřebitele, aniž by došlo k pochybení dodavatele.
V novele je věnována pozornost také náležitostem, jež musí být obsaženy ve smlouvě mezi dodavatelem a odběratelem.
Návrh zákona se nyní chystá projednat Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR.