Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Září – Měsíc biopotravin a ekologického zemědělství

Právě odstartoval již šestnáctý ročník kampaně Ministerstva zemědělství Září – Měsíc biopotravin a ekologického zemědělství, mezi jehož hlavní cíle patří zvýšit zájem veřejnosti o tento druh výrobků z domácí produkce a podpora místní ekonomiky. Letošním moto zní: „Kupujte bio srdcem“.
Září – Měsíc biopotravin a ekologického zemědělství

Náš trh s biopotraviny se rozrůstá. Dokazují to i statistiky, které uvádí, že v roce 2018 činila celková spotřeba biopotravin 4,43 miliardy korun, což značí meziroční navýšení o 33 %. V současnosti funguje v České republice skoro 5800 ekologických podniků.

„K rozvoji výroby biopotravin a ekologického zemědělství přispívá naše Ministerstvo dotací na ekologicky obhospodařované plochy a bodovým zvýhodněním výrobků biopotravin v rámci Programu rozvoje venkova. I s ohledem na budoucí podobu Společné zemědělské politiky Evropské unie má ekologické zemědělství své místo při naplňování cílů v oblasti ochrany životní prostřední stanovených Evropskou komisí. Podporujeme například i výzkumné projekty a stranou nenecháváme ani osvětovou a propagační činnost, kterou je mimo jiné právě kampaň Září – Měsíc biopotravin a ekologického zemědělství,“ uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman.

Biopotraviny dnes běžně seženete na pultech obchodů. Disponují logem biolistu a biozebry. Nejvíce preferovanými produkty jsou mléko a mléčné výrobky, ovoce, zelenina a další potraviny (např. káva či dětské výživy). Výrobky v bio kvalitě pořídíte také na lokálních farmách. Krom zmíněného sortimentu zde nakoupíte třeba i maso nebo obilniny.

Farmáři v ekologickém zemědělství používají přírodní hnojiva a šetrně se vypořádávají se škůdci a plevelem. Při chovu zvířat dodržují zásady welfare. Koupíte-li si potraviny z jejich produkce, víte, že neobsahují žádná barviva, zlepšovala chuti, vůně či konzistence ani umělá barviva.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder