Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Zavedena povinná kontrola vajec a vaječných produktů před vstupem na český trh

Zavedena povinná kontrola vajec a vaječných produktů před vstupem na český trh

Dne 6. září 2017 vstoupila v platnost nařízení vyšetřit všechny zásilky vajec a výrobků z nich při vstupu na český trh z ostatních zemí EU. Kontrola se týká vyšetření, zda neobsahují chemickou látku fipronil. Jedná se o zpřísnění mimořádného veterinárního opatření Státní veterinární správy ze dne 10. srpna. Při nedodržení pokynů může být uložena pokuta až do výše 2 miliony Kč.

Ministr zemědělství pan Marian Jurečka prohlásil, že tato přísnější opatření reagují na podnětnou informaci, že do ČR mohlo dorazit několik tun kontaminovaných vaječných výrobků. Pro vyvarování se možných důsledků požití kontaminovaných vajec či produktů z nich, doporučuje nakupovat vejce pouze z českých chovů, neboť fipronil se u nás nesmí používat již dlouhou dobu a navíc jsou naše chovy pod důslednou kontrolou Státní veterinární zprávy, a proto je možné vysledovat jejich původ. Pan Zbyněk Semrád, ústřední ředitel Státní veterinární správy, doplňuje, že tato nařízení se netýkají vajec z českých chovů a výrobků z nich.

Výsledky laboratorního protokolu o provedeném vyšetření je třeba uchovávat nejméně 6 měsíců či po dobu minimální trvanlivosti výrobků, pokud je delší než uvedených 6 měsíců.

Společnost Zeelandia spol. s.r.o. v Malšicích v Jihočeském kraji a Kožlanech v Plzeňském kraji obdržela ve dnech 2. a 3. srpna 2017 od německého distributora EIPRO Vermarktung GmbH, Lohne tři šarže pasterizované vaječné melanže a tekutých pasterizovaných žloutků v objemu 7,2 tuny, které byli dále rozšířeny více než 130 dalším provozovatelům – hotelům, restauracím, jídelnám, pekárnám, atp. V této souvislosti zahájila Státní veterinární správa dne 4. září 2017 šetření. Kontaminované produkty budou staženy z českého trhu a buď vráceny do země původu nebo neškodně zlikvidovány. Jedná se o následující výrobky:

- 5880 kg pasterizovaných celých vajec vajec šarže 6184-2 v 10 kg baleních s dobou minimální trvanlivosti (DMT) 06.09.2017
- 840 kg pasterizovaných žloutků šarže 6191-0 v 10 kg baleních s DMT 02.09.2017
- 480 kg pasterizovaných žloutků šarže 6042-0 v 1 kg baleních s DMT 08.09.2017.

Od počátku „kauzy fipronil“ Státní veterinární správa provedla přibližně 270 na fipronil domácích i zahraničních vajec, vaječných výrobků a drůbežího masa. Ve všech případech byl výsledek negativní.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder