Změny v zákoně č. 167/1998 Sb., o návykových látkách
„Takzvané psychomodulační látky jsou dnes dostupné – ať už hovoříme o CBD, nebo hojně v médiích skloňovaném kratomu – v automatech, nebo na internetu, kde si je mohou pořídit i děti, nepodléhají kontrole kvality či regulaci, a to musíme změnit,“ prohlásil na tiskové konferenci ministr pro místní rozvoj a digitalizaci Ivan Bartoš.
Zákon přinese také povinnost registrace prodejců či povinné údaje na obalu s ohledem na účinky a doporučené dávkování. Návrh stanovuje i minimální věkovou hranici kupujících (18 let). Na podobné produkty navíc nebude povolena reklama.
„Nejde jen o již v tuto chvíli známé látky, jako je CBD, kratom nebo HHC. Ale díky tomu návrhu bude moci stát rychle reagovat na jakékoliv nové psychoaktivní látky, které by se nově objevily na trhu,“ doplnil Bartoš.
Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil na tiskové konferenci označil jednání za konstruktivní. Návrh je podle něj inovativní, a to dokonce v rámci Evropy a globálně. Zmínil, že Česká republika jako první přišla s pravidly pro léčebné konopí a ostatní země náš model poté převzaly. Domnívá se, že i tentokrát tomu bude podobně.
„Látky jako kratom jsou v Česku už osm let, globálně je to déle, a nejsou zařazeny na seznam mezinárodně zakázaných látek, proto si s tím žádná země neví rady. Zůstávají ve všech zemích EU, kde to nezakázali, v šedé zóně, například bývají označovány za dekorativní předměty a podobně,“ vysvětlil Vobořil s tím, že vznikne nový seznam, který v tuto chvíli zeje prázdnotou, a vláda rozhodne, jaké látky na něj zařadí.
Nejprve se látky objeví na dočasném seznamu, následně odborníci posoudí jejich rizika a poté se dostanou na trvalý seznam zakázaných nebo regulovaných psychomodulačních látek.
„Legislativní proces by mohl být rychlý, protože návrh má nejen souhlasné stanovisko vlády, ale také se k tomu připodepsali někteří členové z opozice, především hnutí ANO,“ vyjádřil svá očekávání Vobořil. Zákon by podle něj mohl vstoupit v platnost začátkem příštího roku.