Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Zneužití chráněného názvu „Prosecco“

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) varuje spotřebitele i provozovatele před zneužitím klamavého označení, ať už vědomě či nevědomě, nabízených perlivých vín (též frizzante) v podobě chráněného názvu „Prosecco“.
Zneužití chráněného názvu „Prosecco“

Vína označená jako „Prosecco“ musí splňovat řadu podmínek, mezi ně patří zejména:

-        Hrozny pro výrobu (převážně zastoupené moštovou odrůdou Glera) musí pocházet z oblasti, které zahrnují násl. italské provincie: Belluno, Gorizia, Padova, Pordenone, Treviso, Terst, Venezia (Benátky) a Vicenza.

-        Výroba a následné plnění vín do nádob musí rovněž probíhat v některé z výše uvedených provincií (až na výjimky stanovené příslušnou specifikací).

-        Víno musí být plněno do tradičních skleněných lahví. Výjimkou z tohoto pravidla je pouze přímé uvádění na trh vína "Prosecco" baleného ve skleněných demižónech o objemu až 60 l konečnému spotřebiteli.

Pojem „Prosecco“ je v Evropské unii registrován jako chráněné označení původu (CHOP). CHOP představuje značení výjimečných zemědělských produktů či potravin z určitého regionu/místa, jejich kvalita či vlastnosti jsou dány právě určitým zeměpisným prostředím. CHOP „Prosecco“ je legislativou chráněno proti zneužití u srovnatelných výrobků, které neodpovídají výše uvedené specifikaci i proti jakémukoliv způsobu napodobování.

Perlivé nebo šumivé víno nesoucí značení CHOP „Prosecco“ lze prodávat pouze ve skleněné lahvi či jako rozlévané ze skleněné lahve. Jestliže by si spotřebitel chtěl dát láhev např. v restauraci, musí personál tuto láhev otevřít přímo před ním, nikoliv v zázemí dané provozovny.

Každý provozovatel (restaurace, bar, vinárna aj.) nabízející víno s tímto chráněným názvem (popř. jiným podobným, jež připomíná výraz „Prosecco“), které ale ve skutečnosti pochází z jiných než výše zmíněných oblastí, nebo dokonce z jiného státu, nebo bylo stáčeno/čepováno/rozléváno jinak, než ze skleněné láhve, se dopouští zneužití CHOP „Prosecco“ a tento přestupek lze chápat (pozn. dle zákona č. 321/2004 Sb., o vinohradnictví a vinařství) jako falšování.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder