Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Ceny v červnu meziročně vzrostly o 2,8 %

Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) si připlatíme za pohonné hmoty, automobily či alkohol a tabák. Naopak levněji pořídíme potraviny.
Ceny v červnu meziročně vzrostly o 2,8 %

Změnu určitě zaznamenali řidiči. Zdražily pohonné hmoty i oleje. V porovnání s cenami v červnu 2020 o více než 20 %. „Například cena benzinu Natural 95 byla 32,47 Kč za litr, což byla nejvyšší hodnota od července 2019, tedy nejvíce za téměř dva roky,“ Uvedla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá. Pořízení nového automobilu se oproti loňskému červnu prodražilo o 5,7 %.

Vyšší ceny ČSÚ zaznamenal také u dalších služeb – u vodného a stočného činil nárůst 5,5 %, u nájemného 2,1 % a třeba u finančních služeb téměř 9 %. Ušetřit jste mohli naopak za elektřinu a zemní plyn.

Potraviny a nealkoholické nápoje meziročně vesměs zlevnily (pozn. vepřové maso bezmála o 10 %, ovoce a zelenina v průměru o 7 %), ale s ohledem na květen naopak podražila drůbež, vejce nebo brambory (pozn. u brambor tento fakt statistici přičítají přechodu z pozdních na rané). V průměru o 6,7 % se zvedly ceny alkoholu a tabáku.

Cílem centrální banky bylo udržet meziroční inflaci na 2 %. Názor analytiků na další vývoj se však různí. „Očekávaný růst zřejmě potáhnou dražší potraviny a vyšší náklady na bydlení. Úroveň 3 % bude středem relativně úzkého rozpětí pro pohyb inflace ve zbytku letošního roku,“ prohlásil analytik UniCredit Banky Patrik Rožumberský. Naopak podle analytika Komerční banky Michala Brožka se inflace nyní nachází na svém vrcholu a v srpu se začne snižovat. Meziroční míra inflace i za této situace zůstane poblíž současné úrovně a k výraznějšímu snížení dojde až v následujícím roce.

 

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder