Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Češi chtějí kvalitu

Červnový průzkum veřejného mínění, jehož výsledky nyní zveřejnilo Sdružení českých spotřebitelů (dále jen SČS), jasně ukazuje, jak důležitá je pro naše občany kvalita. Celých 97 procent z nich si přeje, aby došlo ke zpřísnění parametrů kvality u prodávaných potravin a to i v případě, že by proto muselo dojít k omezení dovozu těch levných (pozn. s tímto tvrzením souhlasí 91 procent dotázaných).
Češi chtějí kvalitu

O tom, že existuje dvojí kvalita u potravin, nepochybuje 96 procent respondentů. „Vysoký počet spotřebitelů je přesvědčen také o tom, že dvojí kvalita je praktikována u drogerie (81 procent) a u spotřebního zboží (44 procent), kde nejčastěji figurují textilní výrobky, ale i automobily a pohonné hmoty, a nákupy v zahraničí nejsou pro spotřebitele u nás výjimkou,“ stojí v tiskové zprávě.

Devět z deseti spotřebitelů označuje odlišné složení výrobků v jednotlivých státech za nekalou praktiku. Smutným faktem je pak skutečnost, že přes 80 procent lidí považuje Česko za „popelnici Evropy“. „Intenzita tohoto zjištění pro nás beze sporu určitým překvapením je, protože nemáme žádné důkazy o tom, že by Česko popelnicí Evropy bylo, a za podobné kategorické a zavádějící výroky nejsme rádi“, vyjádřil se k tomuto označení předseda správní rady SČS Libor Dupal.

První krok ke sjednocení kvality udělala vláda v květnu, kdy odsouhlasila novely zákonů, podle nichž zboží se stejným obalem bude muset mít v Česku totožné složení jako v dalších státech Evropy. Kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO) však ponechal skulinku. Rozdíl v kvalitě výrobků lze akceptovat v případě, že jej výrobce dokáže zdůvodnit „oprávněnými a objektivními“ skutečnostmi. V ostatních případech půjde o nekalou obchodní praktiku, za kterou obchodníkovi hrozí pokuta až do výše 50 milionů korun.

Podle prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáše Prouzy se jedná o dobrý začátek. Výrobky dostanou správné značení, ale bohužel to neřeší možnost, že si západoevropské koncerny nevytvoří pro každý trh určitou variantu. A právě existence rozdílných variant považuje za dvojí kvalitu. „Jde o to, aby obchod dostal právo nakoupit německou nebo španělskou verzi. Potravinářské koncerny tomu brání, když to někdo z obchodníků zkusil, bylo mu jasně řečeno, že musí nakoupit variantu pro český trh. A kdyby zkusil přivézt třeba tu německou, tak mu přestanou dodávat všechno z jejich sortimentu,“ vysvětlil, v čem podle něj spočívá hlavní úskalí a na čem je třeba dále pracovat.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder