Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Novela zákona o vinohradnictví a vinařství

Ministerstvo zemědělství upravilo vyhlášku o provedení některých ustanovení zákona o vinohradnictví a vinařství. Změny mají zvýšit přehlednost v označování vín a také jistotu s ohledem na jejich původ.
Novela zákona o vinohradnictví a vinařství

Novela, která vstoupila v platnost 15. října 2023, stanovuje, kdy mohou být na etiketě vín uváděny některé informace (např. o historii vína) a vyobrazení (např. v podobě určitého místa či objektu). „Místa, objekty nebo symboly vážící se k České republice mohou být vyobrazeny pouze na etiketách vín vyrobených z tuzemských hroznů, jejichž místo výroby, nebo jejich výrobce, má k vyobrazení blízký geografický nebo historický vztah. Touto úpravou významně omezíme klamání spotřebitelů prodejem zahraničních vín s etiketami, na kterých jsou známá místa České republiky. Nebude tedy možné, aby zákazník v lahvi opatřené etiketou s obrázkem například Pražského hradu objevil víno původem z Moldávie,“ uvedl ministr zemědělství Marek Výborný.

Došlo také k úpravám definice většiny tradičních výrazů používaných při označování vína jako jsou „panenská sklizeň“ nebo „mladé víno“. Označení „panenská sklizeň“ smí nést pouze víno vyrobené z hroznů z první sklizně vinice a nově může být toto víno sklizeno již ve druhém roce po výsadbě. „Mladému vínu“ novela prodloužila lhůtu, kdy může být nabízeno spotřebitelům, do 30. dubna roku následujícího po sklizni.

Zároveň přibyly nové tradiční výrazy rozlišující šumivá vína vyrobená tradiční metodou druhotného kvašení v láhvi dle délky jejich zrání v láhvi na kalech, a to „rezerva“ (doba zrání nejméně 18 měsíců) a „grand rezerva“ (dobá zrání minimálně 30 měsíců).

Vůbec poprvé byl vytvořen základní právní rámec s vymezením technologických postupů pro „oranžová vína“, „nefiltrovaná vína“ a přirozeně šumivá vína typu „pétillant naturel“, jejichž popularita je momentálně na vzestupu.

Oranžová vína vděčí za svou osobitou barvu a chuť dlouhé maceraci, nefiltrovaná vína během procesu zrání a lahvování neprojdou filtrací a zůstává jim tak přirozený jemný zákal. Vína typu „pétillant naturelt“ nebo také „PET NAT“ jsou přirozeně šumivá vína, která se stáčí do láhví ještě před ukončením kvašení. Jemné bublinky nemají tedy díky druhotnému kvašení po přidání kvasinek a cukru, jako je tomu u tradiční šampaňské metody.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder