Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Od 1. prosince 2018 začínají platit nová označení v sortimentu piva

Nová vyhláška Ministerstva zemědělství o požadavcích pro nápoje, kvasný ocet a droždí, která by měla začít platit od 1. prosince letošního roku, přinese změny ve značení jednotlivých druhů piv. Z nealkoholických nápojů nově formuluje ovocné a zeleninové šťávy. A zároveň umožňuje i nové označení pro medovinu.
Od 1. prosince 2018 začínají platit nová označení v sortimentu piva

Jak jsme již avizovali v úvodu článku, nejvýraznější změny proběhnou u sortimentu piva. Piva vyráběná technikou spodního kvašení, jejichž podíl extraktu původní mladiny se pohybuje mezi 11 a 12 procenty, tzn. jedenácti a dvanácti stupňová piva, budou shodně označována jako ležáky. Dojde-li u 11 a 12 stupňovitých piv k výrobě svrchním kvašením, budou se nově nazývat plná piva. Speciály v podobě 13 a více stupňových piv se nyní budou řadit do kategorie silných piv. Pivo dříve označované jako pivo se sníženým obsahem alkoholu získá nové pojmenování nízkoalkoholické pivo. Výjimku tvoří nealkoholické pivo, které si své názvosloví ponechá. Vyhláška nově zavádí označování tzv. pivních stylů pro moderní piva typu Ale, IPA, atp. Pod atypickým pivním nápojem se pak bude skrývat nápoj, který je vyroben na bázi piva, ale má upravený podíl sladu či způsob kvašení, a proto nesplňuje požadavky na označení pivo.

Čerstvé ovocné a zeleninové šťávy nesoucí označení přírodní a fresh (čerstvé) nesmí obsahovat další složky, vyjma bylin a senem rostlin, a nebude možné je dále upravovat chemicky či tepelně. Přírodní čerstvá šťáva, mimo výše zmíněné, může být ošetřena pouze pomocí šetrných metod založených třeba na použití působení vysoké tlaku po určitou dobu. Splní-li medovina určité podmínky, lze pro ni využít označení medové víno. Pokud je při její výrobě použit cukr, líh nebo víno, jedná se o dezertní medovinu.

Ministr zemědělství Miroslav Toman novinky odůvodňuje následovně: „Vyhláška reaguje na nové trendy ve výrobě potravin, což uvítají jak výrobci, tak spotřebitelé. Pořádek ve značení potravin a nápojů je nutný, protože je důležité, aby zákazník věděl, co přesně je mu pokládáno na stůl či co si dává do nákupního košíku.“ Vyhláška nabývá účinnosti 1. prosince letošního roku, nicméně výrobci mají na zařazení nových názvů na etiketách daných výrobků čas do 1. prosince 2019 a i po tomto datu mohou doprodávat své zásoby. Výkonná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven Martina Ferencová se k časovému horizontu vyjádřila následovně: „Dvanáctiměsíční přechodná doba, která trvá do 1. prosince 2019, je pro pivovary dostatečně dlouhá na všechny úpravy týkající se názvosloví“.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder