Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Výsledky testů dvojí kvality v rámci trhu Evropské unie

Evropská komise provedla vlastní šetření, ve kterém se zabývala tzv. dvojí kvalitou potravin. Do testování bylo zahrnuto 128 potravinářských výrobků prodávaných v 19 zemích Evropské unie. Hodnoty se porovnávaly celkem na 1380 vzorcích.
Výsledky testů dvojí kvality v rámci trhu Evropské unie

Dvojí kvalita potravin je chápana jako nabídka stejně značených produktů v různých státech Evropské unie, které se však liší svým složením. Poprvé tuto praktiku veřejně odsoudil v roce 2017 předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Ze zpracované studie vyplývá, že 9 % z téměř 1400 vybraných produktů se v různých zemích lišilo složením, aniž by došlo k rozlišení přední části jejich obalu. Dalších 22 % výrobků s odlišným složením disponovalo obdobnými obaly. „Výsledky jsou smíšené,“ reagoval na zjištění maďarský komisař Tibor Navracsics. „I když mám radost, že jsme u složení výrobků nenašli důkaz rozdělení mezi Východem a Západem, znepokojuje mě zjištění, že asi třetina testovaných produktů má různé složení, ačkoliv je označená stejně nebo velmi podobně“, vysvětluje.

Prognózy řešení problematiky dvojí kvality potravin jsou však příznivé. Řada producentů již přislíbila, že plánuje podniknout takové kroky, aby v celé Evropě byl k dostání totožný výrobek. Svůj podíl na tom bude mít i v dubnu schválená směrnice Evropské unie, podle níž může být dosavadní praxe, neexistují-li pro ni objektivní a legitimní důvody, považována pro spotřebitele za zavádějící, a tím pádem nepřípustná.

Komisařka pro spravedlnost, ochranu spotřebitele a rovné příležitosti Věra Jourová upozorňuje na možnost, že rozdílné složení nemusí nutně znamenat, že by výrobci záměrně šidili zákazníky. Část těchto případů podle ní může mít své odůvodnění. „Speciálně u tuků a cukrů se může projevit to, že stát má program na omezení tuků a cukrů a zkrátka to producentům 'nanormují' tak, že se musí těmto normám přizpůsobit,“ uvádí jako příklad.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder