Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Zavede Česká republika kontroly vepřového masa z dovozu?

Státní veterinární správa společně s Ministerstvem zemědělství v současné době diskutuje o zavedení povinných kontrol dováženého vepřového masa. Na vině je zhoršující se situace okolo šíření nákazy afrického moru prasat v Evropě.
Zavede Česká republika kontroly vepřového masa z dovozu?

Pro Českou republiku jsou stěžejními dovozci vepřového masa Německo, Španělsko, Polsko a Belgie. Právě Polsko a Belgie se v tuto chvíli s nákazou potýkají. Belgie potvrdila její výskyt u divokých prasat nedaleko hranic s Francií a Lucemburskem v polovině září. V Polsku označují nynější stav dokonce za vážný. Nejsou to však jediné země, které trpí šířením nemoci afrického moru prasat. Problémy hlásí také Maďarsko, které objevilo nakaženého odloveného divočáka cca 20 km od hranic se Slovenskem, Rumunsko a Bulharsko.

Ministr zemědělství Miroslav Toman prohlásil: „Vzhledem ke zhoršující se nákazové situaci v zahraničí vážně uvažujeme o zpřísnění podmínek pro dovoz vepřového masa ze zemí s potvrzeným výskytem afrického moru prasat.“ Z této povinnosti by byly vyloučeny tepelně upravené výrobky, neboť tepelná úprava virus likviduje. V brzké době by mělo dojít ke svolání Ústřední nákazové komise ministra zemědělství, jejíž cílem bude připravit opatření proti hrozícímu masivnímu zavlečení afrického moru prasat do České republiky. Ústřední ředitel Státní veterinární zprávy Zbyněk Semerád se domnívá, že nejpravděpodobnějším zdrojem přenosu nákazy na dlouhé vzdálenosti by mohly být živočišné potraviny určené pro tzv. svačinky, nebo-li pro spotřebu posádek motorových vozidel, a proto plánuje zaměřit kontroly právě tímto směrem.

Česká republika s africkým morem bojuje od června loňského roku a díky rozsáhlým opatřením, včetně řízeného odstřelu, se jej podařilo vymýtit natolik, že od posledního nálezu nakaženého divočáka v polovině října uplyne půl roku. Právě 6 měsíců je doba, po kterou virus přežívá v prostředí. Je tedy velmi pravděpodobné, že by se vydaná mimořádná veterinární opatření mohla v brzké době zmírnit.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder